Ako imate veoma pristojnog kolegu ili prijatelja kojem nije problem pridržati vam vrata i uvijek vam uskočiti kada vam je potrebna pomoć, nemojte odmah sve pripisati njegovom dobrom odgoju (iako i to naravno igra veliku ulogu) jer odgovor se možda krije i u njegovim dlanovima.
Najnovije istraživanje provedeno na kanadskom McGill sveučilištu pokazalo je da se muškarci s duljim prstenjakom i kraćim kažiprstom generalno bolje ponašaju prema ženama. Razlika u duljinama označava izloženost višoj razini testosterona još u majčinom trbuhu, tvrdi Simon Young suautor studije i profesor psihijatrije na spomenutom sveučilištu.
Istraživanje je pratilo društveni život i ponašanje 155 Kanađana (kojima je izmjerena i duljina prstiju) u dobi od 18 do 54 godina tijekom 20 dana. Svi ispitanici morali su zabilježiti svaku društvenu interakciju u trajanju duljem od 5 minuta, a osobe u kontaktu s njima morale su opisati njihov karakter i ponašanje, primjerice jesu li bili ljubazni, svađalački nastrojeni, dominantni, submisivni...
Muškarci s duljim prstenjakom češće su bili pristojniji, ljubazniji, nasmješeniji, spremniji na kompromise i suosjećanje. Prema Youngu ovi muškarci su društveniji i često imaju više djece. Muškarci s kažiprstom i prstenjakom iste duljine u pravilu su bili svađalački i kritički raspoloženi prema ženama, koristeći i povišeni glas te dobru dozu sarkazma u komunikaciji.
U ovom istraživanju utjecaj duljine prstiju imao je značajan utjecaj jedino u slučaju ponašanja muškaraca prema ženama. Mjere nisu imale nikakvog utjecaja u ophođenju muškaraca s drugim muškarcima ili žena prema muškarcima ili drugim ženama.
No prije nego se poveselite što vaš dragi ima dulji četvrti prst na ruci, pripazite jer to također može značiti i povećane šanse nevjere, barem to tvrdi jedno drugo istraživanje koje su proveli znanstvenici s Oxforda. Navodno i kod muškaraca i žena koji imaju značajnije dulje prstenjake postoji veća šansa da će zastraniti u vezi ili braku, dok osobe s otprilike jednakom duljinom kažiprsta i prstenjaka preferiraju monogamiju.
I što reći na sve ovo? Možda je najbolje shvatiti to kao zabavu jer ipak su ova istraživanja samo jedna mala slagalica u ogromnoj puzzli koja kontrolira ljudsko ponašanje.
Foto: © Yeko Photo Studio - fotolia