U Velikoj Britaniji, kao i u većini europskih zemalja, prodaja jajnih stanica je zabranjena. Mlade žene koje su odlučile unovčiti to, danas, neprocjenjivo blago, idu u SAD gdje je tržište slobodno.
I druge stanovnice Starog kontinenta čine isto, samo Britanke su na cijeni jer su probrane, lijepe i ne čine to radi preživljavanja. Kod njih je čin jednostavno moderan i na lak način donosi zaradu. Zato one rado unovčuju vlastite jajne stanice. Tako djevojke, često intelektualke, manekenke ili klasične balerine, privlačnih fizičkih atributa, mogu tražiti stotinu tisuća dolara!
Pogotovo ako su europskog tipa, bez primjesa! Američka organizacija "Egg Donor", najpoznatija nedržavna agencija za prodaju jajnih stanica, zabilježila je povećanje engleskih donatorica za 20% prošlog mjeseca. Direktorica Lyne Macklin-Fife, ističe : "Dobar glas se daleko čuje, pa su lijepe, dopadljive mlade žene, koje su odlučile biti majke kasnije, a imaju razumijevanja i za tuđe nevolje, poput humanitarnih djelatnika. Samo, vremena su teška pa im je potrebna, unosna naknada".
Ostale zemlje pooštravaju zakone o prodaji "ljudskih materija", a američko tržište, bez velikih odredbi, postaje svjetski centar preprodaje jajnih stanica. Britanske vlasti su zabrinute jer njihove sunarodnjakinje lako ulaze u ciklus prodaje.
Predsjednica grupe Core /Comment On Reproductive Ethics/, podvlači da sve internet stranice moraju obajaviti liječničko upozorenje da nije tako jednostavno i bez posljedica dati jajnu stanicu, nego sa njom odlazi i genetičko nasljeđe osobe, ono prelazi u tuđe ruke. "Bi li prodali, vašu bebu? Sigurno, ne" - pita.
Prema mjerenjima britanskog "Autoriteta za plodnost i embriologiju", britanske žene, njih tisuću, svake godine besplatno ustupaju jajne stanice. "Mi u Velikoj Britaniji posjedujemo altruističku kulturu darovanja, hvali se glasnogovornik HFEA-e, John Paul Maytum. Uvijek je problematično kada se plaćaju velike svote kao protuusluga davanju jajnih stanica, jer se mijenja motivacija donatorica. Ako se to čini samo zbog pozamašne sume novca, može štetiti kvaliteti jajnih stanica"!
Ali dr. Mohammed Taranissi, jedan od poznatih britanskih specijalista plodnosti, potvrđuje da se jajne stanice odavno plaćaju i na otoku, te da je to stvarnost koju ne treba uljepšavati niti previdjeti. On, koji upravlja, najmodernijom klinikom asistirane prokreacije u Velikoj Britaniji /Assisted Reproduction and Gynaecology Center/, zna da zdravstvene ustanove elegantno nazivaju tu vrstu prodaje "nadoknadom troškova"!
"Tehnika je posebno rasprostranjena u slučajevima "dijeljenja jajnih stanica", odnosno miješanja stanica dvije ili više donatorica. Radi se o "izokrenutom plaćanju", koje svi plaćaju - svjedoči dr. Taranissi. Oblici su različiti, ali je sistem savršeno razrađen i bez restrikcije. Radi se o važnoj i velikoj "poslovnosti" jer žene koje zbog karijere ili želje za provodom, odlažu materinstvo. Tim više što je uspjeh gotovo zagarantiran jer postižemo 80% trudnoća".
I francuski specijalisti održavaju sličan business, samo o njemu ne govore. U bogatom pariškom predgrađu Saint Cloud, zatvorene privatne klinike pune su svijeta koji ne govori francuski. Ali pošto je zakon nemilosrdan prema prekršiocima, posebno stranim, svi su u "posjeti" rođacima ili prijateljima. Skriveno tržište cvjeta, oni koji ga uzdržavaju su solidarni, a drugi dobro plaćeni. Samo zid šutnje će se strušiti, pitanje je - kada?
Džana Mujadžić