Kako miriše proljeće? Na novi početak, svježi zrak, zelenu travu, vedrinu i zanesenost… i na cvijeće dakako. Jedino dolazak proljeća može u nama probuditi takav intenzitet osjećaja, kada priroda buja, i kada jedva čekamo da u trgovine stignu novi cvjetno-voćni mirisi, zavodljive proljetne note. Ako želite nešto drugačije od klasičnih parfema, čije novitete svake sezone predstave najpoznatije svjetske kozmetičke kuće, onda su to mirisi na biljnoj bazi, aromatični su, dugo traju, blagi su za kožu i u njima zaista osjetite razno vrhunsko bilje u njegovoj punini i izvornosti. Isto vrijedi i za prirodne kozmetičke proizvode za njegu lica, u kojima prevladavaju ekstrakti biljaka i eteričnih ulja, a kojima ćete ukloniti zimski umor s lica i pripremiti kožu za toplije dane.
Svježina božura
Božur ili Peonija, jedinstven miris i osebujan cvijet, obavijeni njegovom romantičnom, cvjetno –slatkom notom morate se odmah bolje osjećati. „Božur je elegantan i profinjen, cvjetni miris. Za razliku od klasičnih parfema, mirise L'Erbolario karakterizira da su čišći, kod njih nema toliko mješavine mirisa kao kod parfumerijskih. Ovdje prevladava čistoća, ako je miris božura onda je to stvarno božur, a ako je iris, onda je to zaista jedan lijepi iris. Svi su mirisi na biljnoj bazi. Jedan od najprodavanijih mirisa u kolekciji je iris, pravi vjesnik proljeća. Toaletna voda Iris Tenue ima nježan i zavodljiv miris, kupci je zaista puno traže, kao i miris s bijelim čajem“, doznajemo od Blanke Turčić i Ivane Rautek iz zagrebačkog L'Erbolario shopa.
Svoj novi proljetni miris lansirao je i Lancome. Cvjetni mirisu Ô d`Orangerie himna je narančinom cvijetu, na momente svjež i baršunast, a opet jednako intenzivan.
Biseri bijeloga zmaja
Ako želite nešto posebno, onda je pravi izbor upravo bijeli čaj. Takav intenzitet tog osebujnog mirisa teško da ste dosad osjetili i u jednom parfemu. “ To je klasik, zapravo miris za sva vremena, za svako godišnje doba, blag je, ima finu notu za one koji ne vole prejake mirise. Cijela linija s bijelim čajem ima umirujući učinak, u kojoj je uz ostalo i suho ulje za tijelo, koje ne ostavlja masne tragove na tijelu i koži, što je odlično sad za predstojeće tople dane. Može se nanijeti na dekolte, po nogama, rukama. S tim ste uljem lagano namirisani, a ujedno ste nahranili kožu.
Bijeli čaj se najčešće uzima i za poklon, kao i mirisna linija sa zelenim čajem, te cedar, to su note koje svima odgovaraju, klasične su i s njima ne možete pogriješiti kod darivanja“, objašnjava Ivana Rautek. Kao pravi proljetni miris izdvojila je još citruse, osvježavajuće note naranče, limuna,i grejpa, te bijelo cvijeće. To je još jedan klasik među mirisima, ženstven, romantičan, elegantan je, profinjeniji u odnosu na, primjerice, osvježavajuću notu bijeloga čaja.
Voćne maske protiv umora na licu
Osim mirisa i mirisnih krema, koje još dugo osjećate na koži i po čemu je ovaj talijanski brand prirodne kozmetike posebice poznat, s prvim toplijim danima na licu se otkriju sve one loše strane boravka u zatvorenim, zagušljivim prostorima na koje smo bili osuđeni u zimskim mjesecima. Licu posebice treba obnova i kvalitetna podloga za sunce i kreme laganije teksture.
„Maska s voćnim kiselinama, naranče, limuna i šećerne trske, djeluje kao prirodni piling. Odlična je za sve tipove kože, vraća tonus, oživjet će ten, skinuti sivilo i umor koji se nakupio na licu tijekom zime.Zašto su važne maske? Zato što iz klasičnih krema dobivamo sastojke koji trebaju koži, ali u maski je to ipak koncentriranije, maska se osim toga nanosi rjeđe i drži na licu 20 minuta do pola sata tako da kože može upiti sve potrebne sastojke koliko joj treba. Maska se skida ili tonikom ili se ispire mlakom vodom, tjedno bi ju trebalo nanositi jedanput ili dvaput,ovisno o tipu kože. Za zrelu kožu više bi odgovarala maska s uljem makadamije, jer je hranjiva, popravlja elasticitet kože. Ona se preporuča i za suhu kožu, bilo bi dobro nanijeti masku 1-2 tjedno, ovisno o stanju kože“, savjetuju naše sugovornice iz L'Erbolario shopa.
Multiaktivni serum
„Nanosi se na čisto lice, ispod kreme ili samostalno, to su koncentrirani aktivni sastojci koje inače sadrži jedna krema, ali u serumu je to 5-10 puta pojačano. Preporuka je koristiti ga na prijelazima godišnjih doba kada koži treba obnova. Serum pomaže kremi da bolje djeluje, on ulazi ispod kože puno dublje nego krema, otvara pore kože i time, nazovimo tako, priprema teren za kremu. Serum je podloga, ali može se koristiti samostalno, može ga se stavljati ujutro, navečer samostalno, ali je još bolji i pojačani učinak ako se koristi uz kremu“, ističe I. Rautek.
„Onda krema bolje njeguje, svaka krema će dobiti pojačani efekt ako prvo stavimo serum. Ovisno o tipu kože, ako je suha onda bi trebalo serum kombinirati uz njegu, odnosno kremu, a ako je koža masnija onda je dovoljan serum kao podloga za makeup, sve ovisi koji je tip kože, da li treba više vlage, hranjivih tvari. Trebalo bi ga koristiti mjesec ili dva, i uzima se samo nekoliko kapi. Pošto je to biljna kozmetika neće se ništa dogoditi ako se nastavi stavljati i duže, ali nije potrebno. Može se napraviti stanka od par mjeseci, pa opet nastaviti. Nanosi se na lice i vrat. Obogaćen je vitaminima E i A, aktivnim sastojcima, uljem makadamija, cijela linija je na bazi ulja avokada. Sadrži i ekstrakt soje, mrkve“ , kaže za portal Žena.hr Blanka Turčić.
(M.G.)