Kozmetička industrija svake godine ulaže milijune kako bi pronašla najbolje sastojke za usporavanje starenja pa se tako svakih nekoliko godina pojavi se novi 'čarobni' sastojak. Posljednjih godina to je kolagen kojeg sve češće vidimo u raznim proizvodima za njegu. Što je zapravo kolagen i pomaže li u smanjenju bora?
Kolagen je najzastupljeniji protein u našem tijelu. Pomaže u stvaranju strukture zbog čega je koža čvrsta i elastična, ali povezuje i sve organe i tkiva, a možemo ga naći u kostima, koži, mišićima, tetivama i ligamentima, ali i u krvnim žilama, rožnici i zubima.
Stvaranje kolagena u tijelu uvijek počinje stvaranjem prokolagena koji je kombinacija dvije aminokiseline: glicina i prolina, a tm procesu iznimno je važana i vitamin C. Tijelu možemo pomoći da lakše proizvodi ovaj važan protein tako što ćemo mu osigurati sljedeće hranjive sastojke:
- Vitamin C: velike količine nalaze se u agrumima, paprici i jagodama
- Prolin: velike količine nalaze se u bjelanjcima, pšeničnim klicama, mliječnim proizvodima, kupusu, šparogama i gljivama
- Glicin: velike količine nalaze se u želatini, ali i u raznim namirnicama koje sadrže proteine
- Bakar: velike količine nalaze se u sezamovim sjemenkama, kakau, indijskim oraščićima i leći
Uz unošenje dobrih namirnica vrlo je važno znati što trebamo izbjegavati kako bi nam koža bila elastična i čvrsta:
- Šećer i rafinirani ugljikohidrati: šećer ometa sposobnost kolagena da se popravlja. Izbjegavaj unos dodanog šećera i rafiniranih ugljikohidrata
- Previše sunčanja: ultraljubičasto zračenje može smanjiti proizvodnju kolagena. Izbjegavaj prekomjerno izlaganje suncu.
- Pušenje: Pušenje smanjuje proizvodnju kolagena što dovodi do stvaranja bora i sporijeg zarastanja rana.
Kako starimo, proizvodnja kolagena u tijelu opada što dovodi do dubljih bora i proširenih pora. Peptidi, vitamin C, ferulic i retinol mogu revitalizirati stanice i pojačati njihovu produktivnost, a nalazimo ih u kremama za poticanje stvaranja kolagena. No, neki kozmetički proizvodi sadrže i sam kolagen.
(Foto: Pexels)
Kreme s kolagenom mogu pomoći kod bolje hidratacije kože, a kreme s čistim kolagenom ne mogu učiniti čuda za kožu jer su te molekule jednostavno prevelike da bi prodrle u epidermu, to jest vanjski sloj kože. No, mogu pomoći da koža dobije vlažnost. "Koža može biti mekša i glatka, a bore mogu izgledati manje istaknuto, ali to je sve iluzija jer se to događa samo na površini kože. Ne radi se zapravo o stvaranju kolagena", objasnila je dermatologinja Suzan Obagi za SELF.
Kako naglašavaju stručnjaci, dodatni kolagen neće napraviti veliku razliku, ali neće ni učiniti nikakvu štetu. Ali ako doista želiš smanjiti gubitak kolagena, postoje druge efikasnije opcije.
"Stvar broj jedan je krema za sunčanje kako bi se spriječila razgradnja postojećeg kolagena. Broj dva je retinol jer za njega postoji najviše dokaza da pomaže kod izgradnje kolagena", objašnjava dr. Zampella. Također postoje neka istraživanja koja pokazuju da oralno uzimanje kolagena može pomoći kod elastičnosti kože. U našoj fotogaleriji pogledaj neke proizvode koje u sebi sadrže kolagen: