Za mnoge ljude prelazak na "čistu" beauty rutinu započinje s dezodoransom. Ako si izbirljiva kada je riječ o sastojcima koje stavljaš na svoju kožu, vjerojatno želiš zadržati parabene i druge kemikalije koje mogu poremetiti tvoj endokrini sustav daleko od područja ispod pazuha, gdje se toksini lako apsorbiraju u krvotok.
Uz moguće toksine i parabene, mnogi dezodoransi sadrže i aluminij, kemikaliju koja djeluje tako da blokira znojne kanale i tako sprječava znojenje. Prirodni dezodoransi, s druge strane, ne sadrže kemikalije poput aluminija i stoga se oslanjaju na druge sastojke kako bi apsorbirali vlagu i neutralizirali tjelesni miris. I da, oni stvarno djeluju.
Pronaći prirodni dezodorans koji će u potpunosti "kliknuti" s tvojom tjelesnom kemijom teško je, ali ti zato izrada prirodnog dezodoransa kod kuće omogućuje da stvoriš formulu prilagođenu svojim potrebama. Štoviše, čak i miris svog prirodnog dezodoransa možeš prilagoditi mješavini esencijalnih ulja koja nude profinjenu i primamljivu aromu.
(Foto: Pexels)
Uz to, eterična su ulja aktivna botanička sredstva s nizom ljekovitih svojstava, pa će tvoju kožu održati suhom i bez bakterija, što je veliki bonus. Konačno, izrada vlastitog prirodnog dezodoransa omogućava ti da formulu prilagodiš svojim specifičnim uvjetima kože, jer je područje ispod pazuha prilično osjetljivo i lako se može iziritirati.
Komponente za prirodni dezodorans prilično su jednostavne i sastoje se od tri osnovna dijela: baze, smjese u prahu koju ćeš ubaciti u bazu i mješavine esencijalnih ulja na temelju osobnih preferencija. Recept ne može biti jednostavniji, a priprema se odvija u tri jednostavna koraka.
Sastojci:
- 2 žlice shea maslaca
- 3 žlice kokosovog ulja
- 3 žlice sode bikarbone
- 2 žlice aru praha
- esencijalno ulje po želji, poput ulja eukaliptusa ili lavande
Pribor:
- termometar od nehrđajućeg čelika
- manji lonac
- staklenka s poklopcem
(Foto: Pexels)
1. Otopi bazu
Shea maslac i kokosovo ulje stavi u staklenku. Staklenku stavi na lonac i zagrij na slabom plamenu (ulje nikada ne smiješ izravno zagrijavati). Važno je zapamtiti i da je talište kokosovog ulja na 25 stupnja Celzijusa, a talište shea maslaca na 30 do 37 stupnjeva Celzijusa. Koristi termometar za upravljanje temperaturama u skladu s tim, a nakon što se baza otopi, makni ju s vatre i ostavi sa strane.
Kokosovo ulje lako očvrsne i stoga je odličan izbor za "uradi sama" prirodni dezodorans, a mješavina kokosovog ulja i shea maslaca, koji ima bogatu, sjajnu i kremastu teksturu i nekomedogen je, savršena je formula za tvoje pazuhe jer će nahraniti i hidratizirati osjetljivu kožu.
2. Pomiješaj formulu
Kad se baza ohladi, pomiješaj je sa sodom bikarbonom i aru prahom. Dobro promiješaj i u mješavinu dodaj esencijalna ulja na temelju osobnih preferencija i nekih svojstava koje tražiš u dezodoransu. Odlučiš li se za ulje lavande, ono ima opuštajući cvjetni miris i djeluje protiv gljivica te liječi infekcije, alergije i ekceme. Ulje čajevca također možeš staviti u svoj dezodorans jer ima nježni miris i antibakterijski učinak, dok ulje davane također ima antibakterijska svojstva i nosi slatki miris vanilije.
(Foto: Pexels)
3. Izlij u kalup i ohladi
Smjesu možeš izliti u kalup za ručni dezodorans ili u spremnik za dezodorans koji možeš naručiti putem interneta. Ostavi da se smjesa stvrdne, u hladnjaku ili zamrzivaču i dezodorans čuvaj na hladnom i suhom mjestu kako bi ga održala što čvršćim.