Omiljeni skincare sastojak

Sve što trebaš znati o retinolu - moćnom sastojku protiv bora i akni

Retinol potiče proizvodnju kolagena i pomaže kod akni, a mi smo saznale sve o njemu i izabrale neke top proizvode s retinolom koje možeš uvrstiti u svoju beauty rutinu

retinol.jpg
Foto: www.profimedia.hr/Notino

Većina nas je čula za moćni sastojak za njegu kože - retinol, omiljen proizvod brojnih dermatologa koji se uglavnom koristi u borbi protiv bora i akni te se smatra jednim od najučinkovitijih tretmana. Ipak, koliko god da o njemu znamo, oept imamo puno pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije svega, kada govorimo o retinolu, zapravo govorimo o retinoidima, a ono što mnogi ne znaju jest da postoji niz različitih vrsta retinoida i oni su dostupni u različitim jačinama. Uz to, retinoidi su derivati vitamina A, a razlika između njih leži u koncentraciji.

Image

Retinol je odličan anti-age saveznik, a mi smo izdvojile kreme i serume za lice koji sadrže ovaj moćni sastojak

Uz sve to, tu je i činjenica da retinoidni proizvod ne možeš jednostavno nabaciti na kožu, već moraš izgraditi toleranciju na njega i postupno ga dodavati u svoju rutinu njege kože kako bi izbjegla neželjene nuspojave. No, ne daj da te to obeshrabri jer stručnjaci se slažu da ne postoji nijedan drugi sastojak poput retinola za zaglađivanje kože, budući da je to jedini sastojak koji dokazano vidljivo smanjuje pojavu bora i vješt je multitasker.

"Opsjednuta sam retinoidima, jer se bave cijelim nizom problema na koži. Od akni, teksture, smanjenja pora i bora - oni čine baš sve", za Glamour je rekla dermatologinja Ewoma Ukeleghe, osnivačica dermatološke klinike SKNDOCTOR u Londonu. Dodaje i da retinol potiče proizvodnju kolagena i elastina, učvršćuje kožu, pomaže kod neujednačenog tona kože i zaglađuje površinu kože, a pomaže i kod cističnih akni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasne dvadesete najbolje su vrijeme za početak upotrebe retinoida

Iako ne postoji određeno vrijeme za upotrebu retinoida, većina dermatologa savjetuje uvođenje ovog sastojka u rutinu njege kože sredinom dvadesetih, posebno ako patiš od akni ili pigmentacije. Najbolje je započeti s retinil palmitatom ili retinolom i koristiti ga tri mjeseca, a zatim napraviti pauzu od tri mjeseca.

Retinol ima i neke nuspojave

Retinoidi ne djeluju jednako dobro na sve. Ako patiš od rozaceje, ekcema ili psorijaze, vjerojatno je najbolje izbjegavati retinol jer može biti premoćan na koži prema kojoj treba biti nježan - može povećati upalu, suhoću i osjetljivost već ionako osjetljivom tenu.

"Vrlo je lako 'predozirati' se retinolom, što dovodi do ljuštenja kože i crvenila. Samo zato što na proizvodu piše da ga koristiš svaki dan ili svaku noć znači da bi to trebala. Najvažnije je slušati vlastitu kožu", rekla je doktorica Ewoma i dodala da nuspojave obično traju samo nekoliko tjedana dok se koža prilagođava sastojku.

Kada i gdje primijeniti retinol

Retinoid je u rutinu njege kože najbolje uvesti polako, ali sigurno. Crvenilo, suhoća i ljuštenje kože mogu se umanjiti ili izbjeći postupnim građenjem tolerancije kože, stoga ograniči početnu uporabu na jedan ili dva puta tjedno, postupno povećavajući učestalost kako se koža privikava.

"Navečer nanesi retinol količine zrna graška na čistu i suhu kožu, izbjegavajući područje oko očiju, a za optimalne rezultate pričekaj najmanje 30 minuta prije nanošenja drugih proizvoda za njegu kože", za Glamour je rekla Linda Blahr, stručnjakinja iz dermatološkog lanca SkinCeuticals.

Možda najvažnije je napomenuti važnost kreme sa zaštitnim faktorom. Retinoidi mogu privremeno učiniti kožu tanjom, a samim time i osjetljivijom. "Retinoidi su skloni povećati fotosenzibilnost kože. Dakle, uvijek koristi kremu s visokim zaštitnim faktorom ujutro, a retinoide nikada nemoj nanositi ujutro, već isključivo navečer", istaknula je Blahr.

Postoje različite vrste retinola

Retinol je riječ koja se najčešće pripisuje svim proizvodima s retinolom, ali točan izraz je retinoid. Razlika između vrsti retinoida je u njihovoj koncentraciji. Retinoična kiselina najjači je retinoid koji se koristi za akne i bore, a svi ostali retinoidi, od onih najjačih do onih najslabijih uključuju retinaldehid, retinol, a zatim i retinolske estere, kao što je retinil palmitat.

Kako odabrati retinol?

Kada je riječ o retinoidima, treba imati na umu kakva je koncentracija. Koncentracija retinoida odredit će koliko je proizvod učinkovit, a doktorica Ewoma savjetuje: "Opće je pravilo da započnemo s najmanjim postotkom, a zatim se usmjerimo prema većem i pobrinemo se da se koža navikne na to. Nakon nekog vremena (tjedana ili mjeseci) doći ćemo do točke kada zapravo ne možemo vidjeti razliku na svojoj koži, proizvod će i dalje raditi, ali tada je vrijeme da prijeđemo na nešto jače i tada će se vidjeti učinak".

1/7