Pilinzi za kožu karakteristični su po svojoj mrvičastoj, pomalo oštroj teksturi koja nam može nanijeti i malo boli dok njome trljamo tijelo. Ipak, ako pravilno biramo tip pilinga, neugode ne bi trebalo biti. Mudro izabran i pravilno upotrijebljen piling napravit će čudo suhoj, dehidriranoj i sivoj koži. Skinut će odumrle stanice, a time i prljavštinu te istodobno njegovati kožu. Nakon uporabe pilinga koža bolje upija kozmetičke preparate pa i hidratantna krema za lice daje bolje rezultate.
No, potrebno je znati kako nisu svi pilinzi jednaki. Mnogi sadrže umjetne boje, mirise i kemikalije koje mogu napraviti više štete nego koristi. Zato je potrebno birati one koji su izrađeni od prirodnih sastojaka poput bademova ulja, šećera i mekinja.
Pilinzi za lice
Koža lica vrlo je osjetljiva i nježna, pa je za nju najbolje birati nježne pilinge na bazi šećera, jojobe, zrna mekinja ili badema. Zob i med preporučuju se za smirivanje kože izložene stresu, a masnu kožu sklonu aknama tretiraj usitnjenim sjemenkama grožđa.
Pri odabiru pilinga za lice izbjegavaj jake sastojke poput krupne morske soli, koštica marelice ili ljuski lješnjaka jer su one pregrube za nježnu i osjetljivu kožu lica. Također, izbjegavaj nanošenje pilinga neposredno prije izlaganja suncu.
Pilinzi sadrže esencijalna ulja koja imaju različite mirise i namjene. Primjerice, geranij ili ždralinjak idealan je za zatezanje i tonus, dok kamilica umiruje osjetljivu kožu. Kadulja je dobra u borbi protiv akni i mitesera, a limun osvježava. Ako piling sadrži esencijalna ulja, treba ga ostaviti da djeluje nekoliko minuta.
Pilinzi za tijelo
Koža tijela otpornija je i deblja, pa na njoj možemo koristiti pilinge od krupne morske soli, šećera, smrvljenih oraha, zrnja kave, praha od bambusa ili žitarica kao što su kukuruz i pšenica. Bitno je izbjegavati nanositi piling na netom obrijane dijelove tijela, jer ta kombinacija može dovesti do iritacije i crvenila kože.
Pilinzi za grubu kožu
Idealni pilinzi za grubu, otvrdnutu kožu su oni s neobrađenim sastojcima poput ljuski lješnjaka, koštica iz voća, krupne soli ili smrvljenih oraha. Iako su dvije jušne žlice dovoljne za cijelo tijelo, ne škrtari s pilingom kada je riječ o tvrdim, ispucanim i isušenim dijelovima tijela. Te dijelove pilingom možeš tretirati tri puta tjedno.
U nastavku smo izdvojile deset odličnih pilinga za svaki tip kože.