Nekada je sve što smo koristile za njegu lica bila hidratantna krema i krema za sunčanje, a danas smo obasipane morem AHA, BHA, glikolnih, hijaluronskih i ostalih kiselina koje nam obećavaju svježiji izgled i sjajniju kožu. Svi su ovi sastojci djelotvorni, ali postoji jedan koji se posebno istaknuo kao čudotvorno sredstvo za blistavu kožu koje odgovara svima.
Mliječna kiselina u posljednje je vrijeme jedna od najpopularnijih kiselina korištenih u njezi lica, a mnogi stručnjaci tvrde kako je i najkorisnija. Ostale kiseline odlične su za borbu s pigmentacijskim mrljama, flekicama na koži i ostalim nepravilnostima uzrokovanim nakupljanjem mrtvih stanica kože, no isto tako mogu biti i prejake za osjetljivu kožu. Tu na scenu stupa mliječna kiselina koja je jednako potentna, ali mnogo nježnija prema koži.
Mliječna kiselina spada u AHA kategoriju kiselina i prirodno nastaje u našim mišićima nakon naporne tjelovježbe gdje uzrokuje bolnu upalu. I dok nam u mišićima zadaje probleme, u njezi lica ih rješava. Odlična je u borbi protiv bora i ostalih znakova starenja, a služi kao blago sredstvo za uklanjanje odumrlih stanica kože.
Dok je glikolna kiselina do sada bila jedna od omiljenih kemijskim eksfolijanata, pokazalo se da s vremenom može iziritirati čak i najotporniju kožu, pogotovo ako se koristi često. Upravo tu nastupa mliječna kiselina koja se pokazala superiornija u dugoročnom korištenju te kao odlična alternativa ostalim sredstvima za piling lica.
Ako još nikada nisi koristila kiseline u njezi lica, važno je da počneš polako. Na tržištu postoje proizvodi koji sadrže od 2 do 10% mliječne kiseline, a kada tek započinješ dobra je ideja da kreneš sa što slabijim proizvodom i polako napreduješ prema snažnijem. Također bi u početku takve serume i kreme trebala koristiti tek dva do tri puta tjedno, a kasnije možeš i češće. Serume i kreme nanesi na lice prije spavanja jer mogu biti osjetljivi na svjetlost, a preko dana ih svakako kombiniraj s kremom sa zaštitnim faktorom.
Sama po sebi, mliječna kiselina ne bi trebala izazvati nikakve nuspojave. Ako ti se ipak pojavi crvenilo i koža postane osjetljivija, nemoj ju odmah otpisati. Pokušaj ovakve proizvode rjeđe koristiti jednom kada se koža oporavi, a lice svakako njeguj i hidratantnom kremom.