Imate problema s upalnim procesima ili čudnim promjenama na koži, pretjeranim isušivanjem ili mašćenjem kože, lošom kvalitetom i izgledom noktiju i tako dalje?
Istina je da genetika, stres, prehrana i pušenje vrlo često igraju vrlo važnu ulogu u ljepoti i zdravlju kože, no jednako morate biti svjesni da određenim nepravilnim postupcima, kojih možda niste ni svjesni, isto možete uzrokovati veliku štetu.
S malo discipline i promjenom nekih vrlo jednostavnih navika u njezi možete učiniti veliku i primjetnu razliku i iskusiti poboljšanje u vrlo kratkom roku.
Zato smo pripremili 10 najčešćih grešaka koje većina žena radi. Ako prepoznate sebe u ovim greškama, pokušajte ih promijeniti. A, ako to nisu i vaše greške, a imate problem, preispitajte svoje ne samo higijenske, nego i životne navike.
1. Ne čistite lice na pravilan način
Zaboravite ili ste nemarni ukloniti šminku prije spavanja? Možda nedovoljno temeljito čistite šminku? Neprikladno uklonjena šminka prije spavanja može izazvati brojne upalne ali i druge probleme na koži – mašćenje, isušivanje, perutanje… Dakle, važno je temeljito uklanjanje šminke.
Vrlo je važno i čime čistite lice, a na samom vrhu sredstava za čišćenje lica, koje uzrokuju probleme, jesu maramice za čišćenje šminke, jer nisu baš dovoljno učinkovite. Među najboljim sredstvima za uklanjanje šminke svakako je micelarna otopina. Nakon toga, vrlo je važno umivanje u toploj vodi i brisanje lica čistim ručnikom.
2. Kistovi za šminku ne peru se sami
Priznajte, kada ste ih zadnji puta oprali? Šest mjeseci, godinu dana ili ih uopće niste nikada oprali? Oni su, naime, pravi rasadnik bakterija koje uzrokuju razne upalne procese na koži. Bez obzira jesu li kistovi od sintetičkih vlakana ili prave životinjske dlake, potrebno ih je prati jednom mjesečno nježnim šamponom za kosu. Nakon što se dobro posuše, ponovno su spremne za upotrebu. Ako vam je hitno, možete ih osušiti sušilom za kosu.
3. Čupanje uraslih dlaka
Ako pokušate na krivi način riješiti problem urasle dlake iglom ili pincetom, velike su šanse da će se područje još jače upaliti, a može doći i do stvaranja ožiljaka, koji mogu biti trajni. Dezinficirajte područje s alkoholom te pamučnim blazinicama pokušajte istisnuti nakupljeni gnoj i uraslu dlačicu. Ako to nije moguće, sve dezinficirajte alkoholom kako bi se smanjio upalni proces, a koža sama izbacila uraslu dlaku.
4. Korištenje kozmetike kojoj je prošao rok trajanja
Što više kozmetike imate, to su veće šanse da nećete sve stići potrošiti prije nego što istekne rok trajanja. Naravno, kao i većina hrane dok joj istekne rok trajanja, a pravilno se skladišti, još je uvijek jestiva, tako je i s kozmetikom. No, svakako je potreban oprez. U slučaju da promijeni miris, teksturu, boju i sastav, nikako je nemojte upotrebljavati. Može izazvati ozbiljne kožne probleme.
5. Uvijek nalakirani nokti
Tko ne voli lijepu manikuru ili pedikuru? Ali, to ne znači da je ona i poželjna za zdravlje noktiju. Naime, raznorazni lakovi, gelovi, ljepila, dugoročno mogu naštetiti noktima koji ne samo da mogu promijeniti boju i postati žuti, nego tanki i krhki. Česti tretmani noktima ne dopuštaju im da normalno dišu. Ostavite nokte barem nekoliko mjeseci u godini bez ičeg da se obnove.
6. Tjelovježba pod „ratnim bojama“
Ako do sada niste imali praksu, skinite šminku prije tjelovježbe. Čak i ako šminka usred znojenja ostane postojana, ona onemogućuje normalno izlučivanje iz pora, te dolazi do njihovoga vrlo lakog začepljenja i upalnih procesa.
7. Prestanite lizati i gristi usne
Slina se na usnama suši, a s time i isušuje usne. Počnite kontrolirati tu lošu naviku i vrlo brzo ćete vidjeti razliku.
8. Prestanite trljati oči
Nije bitno trljate li oči zato jer vas svrbe ili zato jer želite što brže skinuti šminku. To je vrlo loša navika, jer će se nježna koža oko očiju čestim trljanjem početi borati, zbog oštećenja kolagena.
9. Trganje zanoktica
Čak i ako trganjem zanoktica ne dobijete infekciju, postoji mogućnost dugoročnog narušavanja zdravlja noktiju. Držite kožicu oko noktiju urednom, gurajte je prema natrag, mažite ih kremom za ruke i nokte kako biste spriječili isušivanje i pucanje.
Foto: © LanaK - fotolia