Iako tretmani u salonima traju sat vremena ponekad si to ne možemo priuštiti. Kako bi osigurala lijepa i zdrava stopala i nokte, pokušaj manikuru i pedikuru raditi kod kuće.
Uredni i zdravi nokti i stopala pokazatelji su higijene i dobrog zdravlja. Manikura se može raditi u raznim oblicima, a cilj joj je da nokti postanu dio modnog dodatka.
Manikura kod kuće za 30 minuta
Prije nehgo kreneš s manikurom moraš dobro oprati ruke i nokte. Ruke operi blagim sapunom i četkicom. Ako na noktima već imaš neki lak odstrani ga odstranjivačem laka za nokte i vatom. Nemoj koristiti alkoholni aceton. Nakon toga nokte 5 minuta drži u toploj vodi ili čak toplom mlijeku.
Uzmi pribor za nokte i odgurujte kožicu korijena nokta do kraja ili ju otkloni škaricama za nokte. Zanoktice možeš lagano odstraniti škaricama ili grickalicom, ali budi oprezna. Iskoristi rašpicu s nakoliko lica pa možeš nokte oblikovati kako želiš, skratiti ih ili proći lahano preko cijelog nokta kako bi osigurala da je ravan i gladak.
Ono što trebaš ako želiš imati stvarno kvalitetnu manikuru kod kuće su tri različita laka – podlak, boja i premaz. Najlakši način za dobro nanošenje laka su ravni potezi od korijena do kraja nokta bez previše ponovnih prelaza. Uroni nokte u hladnu vodu nakon toga, otresi ih i pričekaj da se lak potpuno osuši. Nakon što se taj sloj potpuno osuši možeš nanijeti mat ili sjajni premaz za dodatni profesionalni izgled nokta. Ako si negdje pogriješila, ne ustručavaj se, već iskoristi štapiće za uši i odstranjivač laka za nokte i popravi sve nepravilnosti.
Za kraj nanesi kremu, losion ili balzam na ruke te ulje za zanoktice na rubove noktiju.
Kako pravilno raditi pedikuru kod kuće
Njegu stopala ostavi za dan kada imaš dosta vremena i uskladi to sa svojim vremenom opuštanja. Kao i kada radiš manikuru kod kuće, upali ugodnu muziku i zapali mirisne svijeće.
Odstranjivačem laka za nokte skini stari lak sa stopala. Pripremi toplu i mirisnu kupku za stopala. U vodu možeš staviti različita eterična ulja ili lagane šampone. Držite noge u toploj vodi barem 20 minuta. Dobro osuši prste i nokte i obriši ih ručnikom.
Kreni s rašpanjem i odstranjivanjem viška s vaših stopala i noktiju. Nemoj koristiti žilete za odstranjivanje mrtve kože s pete već veliku rašpicu za stopala s metalnom površinom ili kamen plavac. Nakon peta i kože stopala trebaš njegovati i nokte. Uzmi rašpicu i oblikuj nokte, nemoj ih rezati grickalicom za nokte jer su nokti na stopalima puno deblji i možete ih više oštetiti rezanjem nego rašpanjem. Uzmi pribor za nokte i njime odgurnite kožicu korijena nokta koliko ide pa ju odstrani škaricama za nokte, ali budi jako oprezni da ne odeš predaleko. Brazde koje se nalaze na noktu oblikujte i laganim rašpanjem izravnajte.
Vrijeme je za lakiranje noktiju. Ako kod kuće imaš spužvice za razmaknuti nokte stavi ju. Prvo nanesi bazni sloj koji će ti dodatno učvrstiti nokte. Nakon što se on dobro osuši nanesi jedan ili dva sloja laka u boji po želji, pa nakon toga finalni premaz koji može biti sjajni ili mat. U ovim koracima budi dodatno strpljiva jer je potrebno čekati da se svaki sloj laka do kraja osuši. Možeš uzeti knjigu i čitati za vrijeme pauza i sušenja.
Na kraju hidratiziraj. Za ovaj korak možeš koristiti hidratantne kreme, losione ili sprejeve za stopala. Za zanoktice možeš koristiti kokosovo ulje ili ulje od lavande.