Kada je riječ o sastojcima za njegu kože, neki su često zapostavljeni (poput azelaične kiseline), a o drugima se, čak i previše, govori. Jedan od tih obožavanih sastojaka je definitivno aloe vera.
Aloe vera se godinama koristi u mnogim različitim kulturama zahvaljujući svojim ljekovitim svojstvima, a često se naziva i čarobnim sastojkom za sve, od problema s akanama do sprečavanja bora. Međutim, zaslužuje li zbilja tu titulu?
Dermatologinja i kozmetički kemičar za portal Byrdie otkrili su sve istine i mitove povezane s ovom zelenom biljkom i objasnili je li aloe vera zbilja 'lijek' za sve ili je malo precijenjena.
Što je aloe vera?
Aloe vera je prirodno dobiveni sastojak poznat po umirujućim svojstvima. Može se naći u obliku praha, tekućine i gela, a može se naći u proizvodima poput krema, ovlaživača, gelova i maski.
Listovi biljke aloe vere sastoje se od tri sloja: unutarnjeg gela ili sluzi (što je 99,5% vode), srednjeg sloja lateksa i vanjskog sloja ili kore.
Kako je aloe vera stekla reputaciju čarobnog sastojka?"Aloe vera je bogata vitaminima, aminokiselinama, polisaharidima i fitosterolima, tako da zaista sadrži sva umirujuća svojstva", objašnjava dermatologinja Marnie Nussbaum i dodaje: "Uz to, ona sadrži vitamine A, C, D i E, a sadrži i minerale, poput cinka, kalija i magnezija, tako da se radi o bogatom gelu ili ekstraktu koji se može koristiti za razne stvari."
Unatoč svim svjedočanstvima o čarobnim efektima aloe vere za kožu, ne postoji dovoljno medicinskih istraživanja koji mogu poduprijeti većinu tih tvrdnji.
Kozmetički kemičar Perry Romanowski objašnajva dvije glavne funkcije kada se radi o stvarnim prednostima: umirivanje i hidratacija kože.
Dermatologinja dodaje: "Postoji mnoštvo proizvoda s aloe verom koji su odlični za umirivanje kože i kao maske za lice, ali nisu bolji od drugih stvari, poput vitamina C ili niacinamida. Istina je da je aloe vera dobra za kožu kao oblik hidratacije i protuupale, ali nije čarobni lijek za sve."
(Foto: Depositphotos)
Najveće prednosti aloe vere
- Umiruje kožu: najbolje ju je koristiti za umirivanje iritacije ili svrbeža.
- Sprječava proces gubljenja vode kroz kožu: proces koji se pojavljuje kada je koža dehidrirana, što uzrokuje suhoću i upale.
- Hidratizira i 'hladi' kožu: "Aloe vera stvara bolju barijeru za kožu kod opeklina, a istovremeno je hladi i hidratizira. Razlog tome je što se u njoj nalazi 99.5 posto vode", ističe dermatologinja Nussbaum.
- Potiče zacjeljivanje: Iako bi mogla pomoći u liječenju nastanka akni, zahvaljujući salicilnoj kiselini koju sadrži, dermatologinja kaže da upravo hidratantna svojstva čine aloe veru blagotvornom za akne, budući da je vlažno okruženje bolje za liječenje.
Nuspojave aloe vere
Kao što je to slučaj s bilo kojim drugim sastojkom, dermatologinja ističe kako je moguće imati alergijsku reakciju na aloe veru, stoga preporučuje njezino testiranje na malom dijelu kože prije pravog korištenja. "Ako osjetite svrbež, lagano peckanje ili vam se pojavi osip - istog trenutka prestanite koristiti proizvod."
U kojem obliku je najbolje koristiti aloe veru?
"Najveća vjerojatnost da ćete dobiti koristi od aloe vere je izravno iz biljke, a ne u nekom proizvodu jer velika većina njih ima jako mali postotak aloe vere u sebi", govori kozmetički kemičar.
Dermatologinja također preporučuje korištenje biljke u obliku DIY maske za lice ili čistog gela aloe vere koji se može kupiti u svim ljekarnama, a koji djeluje umirujuće, njeguje i hrani kožu, pomaže ublažavanju crvenila nakon izlaganja suncu, umiruje nadražaj nakon kozmetičkih tretmana, te ublažava lokalnu reakciju nakon uboda insekata.
Koristiš li aloe veru u nekom obliku za njegu kože? Kakva su tvoja iskustva?