Lijepa kosa odraz je mladosti i zdravlja, stoga je ispadanje kose često uzrok za lošiju sliku o sebi i ima vrlo snažan psihološki utjecaj. Ispadanje kose je teškoća što pogađa mnoge muškarce, a suprotno općem uvjerenju pogađa i žene. Na alopeciju mogu utjecati brojni unutarnji čimbenici kao što su prehrana (npr. anemija), hormoni ili genetske karakteristike. Značajnu ulogu imaju i godišnja doba. U proljeće više folikula prelazi u fazu mirovanja, što se nastavlja tijekom ljeta. To uzrokuje povećano ispadanje kose u jesenskom razdoblju. Zašto uopće dolazi do opadanje kose, koji su uzroci te kako liječiti ovaj problem za vas otkriva Sanja Petek Modrić, dr. med., spec. dermatovenerolog.
Zašto dolazi do ispadanja kose?
Kod svih ljudi prisutno je normalno, dnevno ispadanje kose. Normalno je, da dnevno ispadne između 50-100 vlasi. Može se dogoditi da prilikom pranja, češljanja ili friziranja ispadne nešto više vlasi, što je posljedica nešto grublje manipulacije. Također, postoje razdoblja u godini, kada je prisutno jače ispadanje kose. To se najčešće zbiva u prijelaznim razdobljima- u proljeće ili jesen. Riječ je također, o potpuno normalnom obliku ispadanja kose. Kada je ispadanje jače (više od 100 vlasi dnevno) i traje neko duže vremensko razdoblje; može doći do razjeđenja kose na vlasištu, to jest do razvoja alopecije ili ćelavosti. Na vlasištu se to vrlo jasno vidi kada se kosa češlja i napravi razdeljak, kroz koji prosijava koža vlasišta, a vlasi su vrlo rijetke, često i tanke - objašnjava Sanja Petek Modrić, dr. med., spec.dermatovenerolog.
Ističe da kod žena dolazi relativno često do gubitka kose; iako uzroci i oblici gubitka kose mogu biti vrlo različiti. Srećom, najrjeđi su oni oblici ćelavosti koji iza sebe ostavljaju ožiljak, čime je onemogućen ponovni prirast kose i oporavak vlasišta. Puno češći oblici ispadanja kose kod žena su oni koji su reverzibilni, odnosno oni, kod kojih će doći do oporavka vlasišta nakon uklanjanja ( tj. liječenja) uzroka.
Uzroci ispadanja kose
Najčešći uzroci koji (najčešće nakon 2-5 mjeseci) dovode do pojačanog ispadanja kose po cijelom vlasištu su: teže infekcije, neki lijekovi (poput nekih lijekova za povišeni krvni tlak, lijekova protiv zgrušavanja krvi, kontraceptiva...), kronične bolesti (npr. šećerna bolest), sistemske bolesti (npr.lupus), anemija (pomanjkanje željeza), zloćudne bolesti, pomanjkanje nekih minerala, vitamina i esencijalnih masnih kiselina uslijed malapsorpcije ili rigoroznih dijeta. Vrlo važan uzrok koji dovodi do ispadanja kose je i stres; bilo da je riječ o iznenadnom i snažnom stresu, koji gotovo „preko noći“ ogoli vlasište ili pak o konstantnom, akumuliranom stresu, koji uzrokuje postepeno ali vidljivo razjeđenje vlasišta, nakon nekoliko mjeseci. Hormonske promjene, koje nastaju uslijed: trudnoće, uzimanja kontraceptiva ili prekida njihovog uzimanja, odnosno bolesti štitnjaće, mogu uzrokovati ovaj oblik ispadanja kose.
Androgena alopecija ili gubitak kose po muškom tipu, najčešći je oblik ćelavosti (alopecije). Uvjetovan je kombinacijom nasljednih čimbenika, dobi i utjecajem muških spolnih hormona (androgena).Češće se javlja kod muškaraca, u bilo kojoj dobi nakon puberteta.
No, taj oblik ispadanja kose može biti prisutan i kod žena. Nešto rjeđe se javlja kod mlađih žena, uslijed hormonskih poremećaja koji uzrokuje povišene vrijednosti androgena („muških“ spolni hormona ) u krvi. U većini slučajeva (40%), androgena alopecija se javlja kod žena u dobi od 60 godina. Oblik ispadanja je tada nešto drugačiji nego kod muškaraca i zahvaća prvenstveno tjeme, na kojem se vidi mali broj nježnih vlasi.
Liječenje
Ukoliko je uzrok ispadanju kose neka bolest organizma, potrebno je svakako liječiti istu. Pacijentima preporučujemo da na kožu vlasišta nanose različite preparate koji će zaustaviti ispadanje kose, odnosno u novije vrijeme potaknuti rast nove kose, djelujući na matične stanice vlasi. Često je potrebna i potpora organizmu u vidu dodataka prehrani, koji sadrže: vitamine, minerale, aminokiseline (dijelove bjelančevina) te probiotike – istaknula je Sanja Petek Modrić, dr. med., spec. dermatovenerolog.
Tajna ponovnog rasta kose: Vichy Dercos Neogenic
Vichy Dercos Neogenic je proizvod koji predstavlja novo razdoblje u rastu i razvoju kose – razdoblju ponovnog stvaranja novih vlasi i održavanju zdravog stanja kose. Novo Vichyevo otkriće, temeljeno na staničnoj i razvojnoj biologiji ima važnu ulogu u održavanju funkcije matičnih stanica kose pri aktivaciji folikula vlasi iz faze mirovanja u fazu rasta.
Doc. dr. sc. Zrinka Bukvić Mokos, specijalist dermatovenerolog s Klinike za dermatovenerologiju, KBC-a Zagreb održala je stručno predavanje o funkciji matičnih stanica u ponovnom stvaranju novih vlasi, dok je Andrea Tunjić, senior product manager Vichya predstavila djelotvornost proizvoda i rezultate kliničke studije. Ovo znanstveno dostignuće izravan je doprinos istraživačkih laboratorija L'Oreal koji je više od 20 godina usmjeren na istraživanje potencijala matičnih stanica te danas raspolaže jedinstvenim znanjem na svijetu.
Svjetlana Arh, direktorica znanstvene i stručne komunikacije u Vichyu;
doc.dr.sc Zrinka Bukvić Mokos; Dario Scaglia, General Manager L'oreal Active cosmetics
Vlasi imaju karakterističan životni ciklus - rastu, stabiliziraju se te ispadaju:
rast (anagena faza),
stabilizacija (katagena faza) i
ispadanje (telogena faza).
Između dva ciklusa korijen vlasi je u fazi »odmaranja«. Riječ je o svojevrsnom stanju mirovanja sličnom hibernaciji. Kada se aktivnost korijena vlasi zaustavi vlasni folikul se odmara te ostaje prazan. Što je duže to razdoblje mirovanja, više folikula vlasi prelazi u latentnu fazu i ostaju prazni. Broj vlasi na glavi vidljivo se smanjuje i kosa gubi svoju bujnost.
Matične stanice: tajna obnavljanja kose
Matična stanica je jedina vrsta stanice koja ima jedinstvenu moć obnavljanja tijekom cijelog života, jer kroz vlastito razmnožavanje osigurava
obnavljanje tkiva u kome se nalazi. Zbog matičnih stanica kosa je jedini organ koji se može ciklički obnavljati tijekom cijelog života.
STEMOXYDINE
Prva patentirana molekula s biomimetičkim djelovanjem ubrzava djelovanje matičnih stanica, koje su izvor rasta novih vlasi. Aktivira folikule u latentnoj fazi.
Preporučena primjena proizvoda Dercos Neogenic je 1 ampula dnevno pomoću posebnog aplikatora za masiranje vlasišta. Za optimalne rezultate Vichy savjetuje da proizvod primjenjujete 3 mjeseca. Dercos Neogenic bit će na raspolaganju u ljekarnama od druge polovice listopada 2012. u dvije inačice:
Dercos Neogenic, 14 ampula (6 ml): 462,16 kuna;
Dercos Neogenic, 28 ampula (6 ml): 775,50 kuna.
CIjene su informativne i mogu se razlikovati ovisno o prodajnom mjestu.