Howard Murad je dermatolog, istraživač i profesor koji se od 1972. bavio medicinskom praksom u Južnoj Kaliforniji.
Nakon diplome kalifornijskog sveučilišta dr. Murad je proširio svoju dermatološku djelatnost na Sveučilište u Los Angelesu, UCLA, gdje i danas radi kao asistent i klinički profesor. Tijekom svog rada sa više od 60.000 pacijenata, dr. Murad je shvatio važnost informiranja o njezi kože, jer je primjetio da većina njegovih pacijenata svoje znanje temelji na krivim informacijama
Suosnivač je SENSE OF SELF SKIN INSTITUTE sa sjedištem u Los Angelesu i utemeljitelj znanosti stanične vode. Kombinirajući već odavna poznate komponente s ekstraktima prirodnog bilja, dr. Murad je kreirao znanstveno utemeljene visoko kvalitetne kolekcije za njegu kože koje koriste najbolja iskustva prirode te vraćaju vodu u stanice Zaista najbolji spoj prirode i znanosti!
Dobitnik je svijetske nagrade za kozmetologiju za 2000. godinu poglavito za područje zaustavljanja starenja kože i terapiju akni a časopis VOGUE proglasio ga je jednim od vodeća 4 svjetska dermatologa.
Nastanak i terapija akni
Terapija akni kao profesionalni tretman i kao liječenje sa preparatima za kućnu upotrebu, važan su dio njegovih istraživanja. Kako bi bolje razumjeli djelovanje njegovih preparata na masnu kožu i kožu sklonu aknama, ponovit ćemo nekoliko osnovnih postavki o njihovu nastanku.
Temeljni uzork za nastanak akne je seboreja. Na nju se nadovezuje utjecaj androgenih hormona koji potiču žljezde lojnice na još jače djelovanje. Zbog naslijeđene osjetljivosti žljezda lojnica stvaraju se komedoni (miteseri). Bakterije dovode do upale.
Više od 80% adolescenata ima manifestne znakove akni, koje zahvaćaju oba spola podjednako. Najčešće se javljaju između 13. i 15. godine života, no mogu se pojaviti već i u 8. godini. Nakon puberteta često nestaju, ali mogu potrajati i do 30. godine života. Ukoliko se ne liječe nerijetko zahvaćaju dublje tkivo i ostavljaju trajne ožiljke.
Akne su najčešća dermatoza mladih ljudi. Na licu ih nalazimo na čelu, ispred uha, na obrazima i bradi. Rijeđe zahvaćaju kožu ramena, gornjih dijelova leđa i nadlaktica.
Do sada poznati preparat za lokalno liječenje akni, je glikolna kiselina koja može raditi jaku eksfolijaciju (piling). Jačina glikolne kiseline ovisi o koncentraciji i Ph kiseline. (Muradove kiseline dolaze u koncentraciji od 20, 40 i 70% i Ph 2,5-3,5). U šest do osam tretmana uspije se eksfolirati – skinuti do 3 mrtva sloja epidermisa bez opasnosti prodiranja ispod bazalne membrane.
Osim glikolne kiseline, eksfolijator je i C-vitamin. Uz eksfolijacijsko djelovanje bitan je faktor za stvaranje kolagena i zaštitu od štetnih slobodnih radikala, tako da mu je češća primjena u zaštiti od starenja kože i izbjeljivanja pigmentacija.
Muradov tretman voćnim enzimima je alternativa u eksfolijaciji za liječnike i kozmetičare u tretmanu akni, masne kože ili bilo kojeg tipa kože sa začepljenim porama. Tretman se može klasificirati i kao proteolitski, odnosno onaj koji otapa proteine. Enzimi čistog voća otapaju suvišne naslage keratina na površini kože i lagano dilatiraju (šire) otvore pora pa tako olakšavaju čišćenje. Jedinstveno djelovanje pjene u preparatu hladi kožu i odmah nakon primjene smanjuje crvenilo.
Muradov tretman enzimima predviđen je za ove tipove kože:
- za masnu kožu s miteserima i aknama.
- za dehidriranu kožu s neupaljenom kožom i grisevima (milium).
- za kombiniranu kožu sa začepljenim porama u području T-zone.
Tretman se sastoji od pudera i gela koji se neposredno prije nanošenja pomješaju. Puder se sastoji od dva enzima papaina koji je prirodni enzim dobiven iz papaje i bromelaina koji je prirodni enzim dobiven i ananasa.
U gelu se nalaze: ekstrakt gingko bilobe koji je snažan antioksidans, ekstrakt gorke naranče koji ima antiseptička svojstva, ekstrakt martikarije koja ima protuupalna svojstva i ekstrakt ružmarina koji djeluje antiseptički i smiruje kožu.
Tretman enzimima može se raditi:
a) jednom tjedno kao dio serije od šest tretmana
b) može se zamjeniti svaki drugi tjedan glikolnom kiselinom (Muradov AHA Rapid Exfoliator)
c) kao dio dubokog čišćenja kože lica svakih 4-6 tjedana.
Enzimi su idealni i za čišćenje kože leđa i ramena, te kod muškaraca čija je koža iritirana uslijed brijanja i uraslih dlaka.
Hajna Petö-Radiković
dr. med.
Haina
(sponzorirani članak)