'Čarobne' molekule: Saznale smo zašto je hijaluronska kiselina toliko dobra za našu kožu

Hijaluronska kiselina prirodno se javlja u našim tijelima i jedan je od glavnih sastojaka koji koži pruža vlagu i čvrstoću. Igra ključnu ulogu u hidrataciji kože i popularan je sastojak preparata za njegu kože

'Čarobne' molekule: Saznale smo zašto je hijaluronska kiselina toliko dobra za našu kožu

Hijaluronska kiselina, iako pomalo teška za izgovoriti i napisati, sastojak je za njegu kože, koji se obično nalazi u serumima, maskama za lice i hidratantnim kremama, a važan je dodatak svakodnevnom režimu njege kože. No što je zapravo hijaluronska kiselina? To su molekule šećera koje se prirodno pojavljuje u koži, i pomažu kod vezivanja vode za kolagen, zadržavajući je pritom u koži, tako da koža izgleda svježije i hidratiziranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Zašto ti treba hijaluronska kiselina u tvojoj beauty rutini?



Ukratko, hijaluronska kiselina igra ključnu ulogu u hidrataciji kože. "Kolagen u našem dermisu tvori strukturu kože, a prirodna hijaluronska kiselina s jedne je strane vezana za kolagen, a s druge povezuje se s molekulama vode, što koži daje njezinu punašnost", rekla je dermatologinja Tsippora Shainhouse za Allure.

Zašto je hijaluronska kiselina toliko važna?

Kako starimo, prirodno gubimo kolagen i hijaluronsku kiselinu, pa koža lakše dehidrira. Također, oštre vremenske prilike, grijanje tijekom zime i određeni proizvodi za njegu kože mogu uzrokovati male pukotine u zaštitnoj barijeri kože, omogućujući izlazak vode. Zato stvaranje prilagođenog režima njege kože s hidratantnim proizvodima može biti od velike koristi.


Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

(Foto: Unsplash)


"Hidratantni sastojci za njegu kože, uključujući hijaluronsku kiselinu, glicerin, ureu, propilen glikol i sorbitol, djeluju kao 'ovlaživači' koji privlače vodu na kožu nastojeći je hidratizirati", istaknula je Shainhouse. Ti se sastojci naširoko koriste u proizvodima poput hidratantnih krema, krema za oči i seruma, a korištenjem takvih proizvoda učvrstit ćeš kožu, povećati vlagu kako bi se riješila natečenosti i ublažila fine linije i bore na licu. 

Hijaluronska kiselina lako prodire, zbog čega najbolje djeluje ako se primjenjuje lokalno. A s obzirom na to da je koža najveći organ u ljudskom tijelu, ona apsorbira do 60 posto hranjivih sastojaka koje na nju nanosimo.

Dodatne pogodnosti hijaluronske kiseline uključuju njenu laganu, vodenastu prirodu i sposobnost da zadrži vlagu u dubini dermisa kako bi se koža blokiranja vlage iz okoline i dubljih dermisa kako bi koža u potpunosti hidratizirala.

Tko bi trebao koristiti hijaluronsku kiselinu?

Hijaluronska kiselina izvrsna je za sve tipove kože - to je sastojak koji ne iritira kožu i ne izaziva akne, rozaceju ili bilo kakve alergijske kožne reakcije. Ipak, oni koji imaju suhu i zrelu kožu najviše će imati koristi od korištenja hijaluronske kiseline, jer, kako starimo, naša tijela proizvode manje hijaluronske kiseline, pa će 'zamjena' u obliku krema i seruma  najbolje rezultate pokazati na malo starijoj koži. 


Image

(Foto: Unsplash)


Hijaluronska kiselina u svom nazivu možda ima riječ "kiselina", ali nema razloga da osjetljivi tipovi kože zato pomisle da nije sigurna za korištenje - sigurna je za sve. Nisu poznate nuspojave korištenja hijaluronske kiseline, jer se ona ipak prirodno stvara u našim tijelima.

Naših top deset proizvoda s hijaluronskom kiselinom


1/11