Super sastojak u njezi kože

Beauty mitovi o vitaminu C u koje moraš prestati vjerovati

Jedan od najpoznatijih sastojaka u njezi kože svakako je vitamin C - on ima brojne prednosti, no mitovi o njemu sve su rašireniji

vitaminc.jpg
Foto: Unsplash

Vitamin C jedan je od najpoznatijih, ali i najneshvaćenijih sastojaka za njegu kože. Na glasu je kao jedan od najboljih sastojaka protiv starenja kože na tržištu, kao i jedan od onih koji ten održavaju glatkim, ujednačenim i sjajnim, koji hidratiziraju kožu, smanjuju crvenilo i potiču proizvodnju kolagena.

Image

Serumi za lice s vitaminom C su pravi hit, no znaš li kako ih pravilno koristiti?

Danas ga možeš pronaći u brojnim serumima i kremama, i sve češće čujemo koliko je to dobar sastojak koji bi se obvezno trebao naći u rutini njege kože. No, kao i kod različitih drugih sastojaka i proizvoda, i kod vitamina C postoji mnogo mitova i predrasuda, stoga često ne znamo koja je prava istina.

Od toga da vitamin C može uzrokovati osjetljivost na sunčeve zrake do toga da nije namijenjen osjetljivoj koži, izdvojile smo pet najraširenijih mitova o ovom super sastojku u njezi kože u koje bi trebala prestati vjerovati.

Svaki proizvod s vitaminom C je isti

Prednja strana nekog proizvoda s vitaminom C može izgledati kao da taj proizvod jednostavno sadrži vitamin C. Ali kada pročitaš popis sastojaka, vitamin C se može pojaviti i kao L-askorbinska kiselina, odnosno kao čisti vitamin C, ili pod drugim nazivima, kao što su askorbil glukozid, magnezij askorbil fosfat, askorbil tetraizopalmitat i slično. To su sve sastojci dobiveni iz vitamina C, ali sadrže aditive koji sastojak čine stabilnijim ili lakše apsorbiranim. U tome je ipak "kvaka" - svaka vrsta vitamina C ima različite nijanse, a i utjecaj na kožu, i iz perspektive iritacije i iz perspektive djelotvornosti, može se uvelike razlikovati.

Image
Foto: Unsplash

Dakle, ako si isprobala proizvod s vitaminom C i smatrala da ti nije puno pomogao ili ti je izazvao iritaciju, pogledaj točno o kojem je vitaminu C bila riječ, koliki je bio postotak i koliki je bio pH ukupne formule. To će ti dati predodžbu o tome što se tvojoj koži nije svidjelo, a pa možeš obratiti pažnju na druge vrste vitamina C. A ako želiš siguran odabir proizvoda s vitaminom C koji neće tako lako oksidirati i manje je vjerojatno da će izazvati iritaciju, odluči se za stabilizirani derivat koji ne treba biti u formuli s niskim pH, poput askorbil tetraizopalmitata.

Vitamin C može uzrokovati osjetljivost na sunčeve zrake

Vitamin C u čistom obliku je kiselina, što je možda razlog zašto mnogi ljudi vjeruju da ga treba koristiti samo navečer. No, za razliku od nekih drugih kiselina, nije dokazano da vitamin C povećava osjetljivost na sunce. Zapravo, studije pokazuju da ovaj snažni antioksidans zapravo može zaštititi kožu od oštećenja uzrokovanih suncem. To ne znači da je vrijeme da štediš na svom SPF-u, ali uparivanje vitamina C sa SPF-om može biti izvrsna ideja. Proizvod s vitaminom C možeš nanositi ujutro ili uvečer, ili dvaput na dan, ovisno o tome koje pogodnosti tražiš i koliko odgovara tvojoj koži. Na primjer, ako tražiš antioksidativne blagodati tijekom dana, nanesi ga ujutro. Ako si usredotočena na učvršćivanje i pomlađivanje kože, nanesi ga uvečer.

Image
Foto: Unsplash

Vitamin C nije za osjetljivu kožu

Naše tijelo ne može stvoriti vlastiti vitamin C, pa je jedini način da koristimo vitamin C kroz ono što jedemo ili tako da ga primjenjujemo lokalno. Dobra vijest je da vitamin C može biti pogodan za sve tipove kože, a trik je pronaći pravu vrstu vitamina C za sebe. Na primjer, L-askorbinska kiselina mora biti formulirana u nižim razinama pH od većine derivata. Dakle, iako je to jedna od najmoćnijih verzija vitamina C u svijetu, ujedno je i jedna od iritantnijih u svijetu vitamina C. Stoga, ako imaš osjetljivu kožu, odluči se za derivat koji dolazi u manje kiseloj formuli.

Image
Foto: Unsplash

Što više vitamina C, to bolje

Formula koja sadrži visok postotak vitamina C, ali nije pravilno formulirana da ostane stabilna i učinkovita, može biti daleko manje impresivna od formule vitamina C s manjom koncentracijom, a uz to je važna i apsorpcija. Ako se zna da se derivat bolje apsorbira, manja koncentracija može dati vidljivije rezultate od formule koja se može pohvaliti većim postotkom, ali manje prodire u donji sloj kože. Previše vitamina C također može biti iritantno, ovisno o derivatu, pa veća količina vitamina C ne znači uvijek i bolje rezultate na koži. No kako znati koja je prava koncentracija za tebe? Uvijek započni sa stražnjim dijelom kutije i pogledaj o kojem je derivatu vitamina C riječ. Zatim istraži taj određeni tip kako bi vidjela koliko dobro apsorbira - na temelju toga možeš vidjeti koja koncentraciju je za tebe.

Image
Foto: Unsplash

Vitamin C će na koži ostaviti mrlje

Možda si primijetila da ti nakon upotrebe nekih proizvoda s vitaminom C ruke i lice mogu postati pomalo narančasti kao da si upravo nanijela proizvod za tamnjenje. L-askorbinska kiselina polako se razgrađuje do šećera koji djeluje poput proizvoda za tamnjenje, a rezultat će biti privremen poput lažne preplanulosti. Ako si ljubitelj L-askorbinske kiseline, imaj na umu nekoliko stvari - upotrijebi svoju formulu vitamina C prije nego što se razgradi, stoga je primjenjuj dosljedno u frekvenciji prikladnoj za tvoju kožu. Također bi trebala oprati ruke odmah nakon nanošenja, a važno je i ravnomjerno nanijeti proizvod na cijelo lice kako ne bi bilo mrlja. Posljednja metoda koju treba implementirati u svoju rutinu je pokušati nanijeti ulje na proizvod s vitaminom C tako da pomogne u spjrečavanju oksidacije na koži.

Image
Foto: Unsplash