Iako neki ne vole zimu, ona ima svoje mnoge čari poput snijega, finih toplih napitaka i ušuškanih večeri provedenih u toplini doma.
Kad je u pitanju njega kože, tvoja rutina zimi trebala bi se razlikovati od one ljeti. Hladno vrijeme i niske temperature mogu naštetiti koži, ako je pravilno ne zaštitimo. Mnogima probleme stvaraju promjene u temperaturi, suhi zrak od grijanja, vjetrovi i druge vremenske nepogode. Takvi uvjeti mogu isušiti kožu te oštetiti kožnu barijeru pa ona postaje osjetljivija i nadraženija, otkrivaju dermatolozi.
Dakako, da svaka koža reagira drugačije, a ukoliko tijekom zime ne primijetiš nikakve probleme onda možeš zadržati svoju uobičajenu rutinu koja ti najbolje odgovara. No dermatolozi savjetuju da se tijekom zime koriste nešto bogatiji proizvodi za njegu, kao i nježniji proizvodi za čišćenje s blagim sastojcima koji neće isušivati kožu. Naime, jednom kad se koža ošteti, mnogo je teže to ispraviti nego spriječiti stoga bolja djelovati preventivno.
Postoje proizvodi koji su malo agresivniji pa bismo ih tijekom zime trebali izbjegavati u svojoj rutini njege kože. O kojim je proizvodima riječ pročitaj u nastavku.
Foto: Unsplash
Proizvode za pranje ne treba koristiti po cijelom tijelu
Ako prilikom tuširanja za pranje najčešće koristiš sapune, tijekom zime bi trebala smanjiti njihovu uporabu ili ih zamijeniti onim proizvodima za pranje koji ne sadrže sapune. Naime, poznato je da sapuni jako isušuju kožu pa ih radije zamijeni uljnim gelovima za tuširanje, osobito ako ti je koža tijela sklona isušivanju. Ako već koristiš sapune, onda ih nemoj koristiti po cijelom tijelu, već samo na onim područjima gdje je to uistinu potrebno (intimna zona i pazušno područje).
Tonici s alkoholom
Mnoge žene u svojoj rutini njege lica vole koristiti tonike jer oni odstranjuju dodatne nečistoće te kontroliraju sebum. Ipak, većina tonika u svom sastavu sadrži alkohol koji jako može isušiti kožu. Savjet dermatologa? Ako baš ne možeš živjeti bez tonika, potraži u trgovinama ili drogerijama hidratantne tonike koji u svom sastavu nemaju alkohol.
Maske s glinom
S promjenom vremenskih uvjeta, trebala bi se promijeniti i tvoja rutina kad je u pitanju njega kože a to se osobito odnosi na maske za lice. Proizvodi koji u sebi imaju glinu odlični su za čišćenje masne i aknama sklone kože, ali tijekom zime takve bi proizvode trebalo izostaviti iz rutine ili pak ih koristiti puno rjeđe s obzirom da imaju tendenciju isušiti kožu.
Tvrdi sapuni za umivanje lica
Postoje žene koje vole čistiti svoje lice na staromodan način - običnim sapunom. Iako tijekom toplijeg dijela godine takav način možda funkcionira, tijekom zime bi trebalo izbjegavati tu praksu, kažu dermatolozi. pH vrijednosti običnih sapuna su vrlo visoke i uglavnom takvi sapuni jako isušuju kožu stoga iz zamijeni nježnijim umivalicama ili čistaćima koji u sebi sadrže ulja, osobito ako imaš suhu kožu. Uljne gelove za umivanje najbolje je umasirati na suhu kožu i potom ih isprati s vodom. Na taj ćeš način jednostavno odstraniti šminku i sve ostale nečistoće koje su se skupile na tvom licu.
Nemoj pretjerivati s pilinzima
Iako dermatolozi preporučaju korištenje proizvoda za eksfolijaciju lica i tijela, tijekom zime s tim proizvodima nemoj pretjerivati te ih nastoj koristiti što rjeđe. Jednom u dva tjedna biti će sasvim dovoljno imaš li suhu kožu. Kako ne bi oštetila kožnu barijeru, tijekom zime koristi nježnije proizvode za eksfolijaciju i budi vrlo oprezna prilikom samog korištenja. Možeš koristiti mehaničke i kemijske pilinge, samo nemoj pretjerivati s njihovom uporabom.
Proizvodi koji sadrže jake parfeme i esencijalna ulja mogu iritirati kožu
Svi mi volimo kada proizvodi za lice lijepo mirišu, zar ne? Nažalost, naša koža to baš i ne voli jer proizvodi s mirisom najčešće u svom sastavu imaju jake parfeme koji mogu naštetiti koži, osobito tijekom zimskog perioda. Kad je koža suha, ujedno postaje i osjetljivija te je mnogo više sklona iritacijama. Iz tog razloga, izbjegavaj proizvode s agresivnim sastojcima poput parfema i esencijalnih ulja jer bi ti mogli uzrokovati razne probleme.