Ispeci pa reci

Želiš poboljšati emocionalnu inteligenciju? Ovaj trik uvijek pali

Vjerojatno nisi svjesna na koji te način drugi doživljavaju i kako tumače jezik kojim govoriš, bez obzira što govorite istim jezikom. To je sasvim normalno, no želiš li poraditi na emocionalnoj inteligenciji, obrati pažnju upravo na jezik

pexels-alexandr-podvalny-344102.jpg
Foto: Pexels

Kažu da je emcionalna inteligencija najvažnija za uspjeh na svim životnim poljima, jer se u konačnici sve svodi na odnose s ljudima, a i Aristotel je davno rekao kako je čovjek društveno biće što znači da mu nije u prirodi biti sam.

Bill Murphy, autor knjige Improving Emotional Intelligence 2021 otkriva jednostavnu tehniku koja će ti pomoći izbjeći nesporazume u svakodnevnoj komunikaciji s drugima. Naime, greške se nesvjesno potkradu pa, kako se kaže, "ni kriva ni dužna" budeš pogrešno shvaćena. Primjerice frazu: "Znam kako se osjećaš" osoba kojoj ju upućuješ može shvatiti sasvim netočno, bez obzira što si možda zaista prošla kroz slično iskusvo i znaš kako se osjeća. Ona ju može protumačiti ovako: "Nestrpljiva je i uopće ju ne zanima kako se osjećam pa je pretpostavila da zna".

Image
Foto: Pexels

Želiš li izbjeći nesporazume poput ovog, a to ti je zasigurno cilj ukoliko preko puta sebe imaš osobu do koje ti je stalo, primijeni tzv. pravilo košare za rublje. Riječ je o jednostavnoj jezičnoj praksi u kojoj uobičajene fraze metaforički "provučeš" kroz perilicu rublja, opereš, kako bi bila sigurna da znače upravo to što želiš da znače.

Image

Neverbalna komunikacija - što vaš govor rukama govori o vama

Potom izabereš one koje rade za tebe, i opet metaforički, staviš ih u košaru za rublje i koristiš po potrebi. Autor za primjer navodi frazu koja mu "kupuje" još malo vremena, sugovorniku poručuje da ga se sluša, a slušatelja oslobađa obveze da sve razumije. "Primjerice, ako nas dvoje razgovaramo i ti mi nešto objašnjavaš te dosegnemo točku u kojoj je moj red da nastavim razgovor, no ja još nemam potpuno definirano mišljenje i reakciju, posegnut ću u svoju metaforiku košaru za rublje i izvući frazu: 'Govori mi još malo o tome'", objašnjava autor za portal Inc.com.

"Zašto? Zato što znam što ova fraza točno znači. Dobro sam razmislio o tome. Njome pokazujem interes, ali se ne obvezujem da budem poptpuno zainteresiran. Otvara mi mogućnost da se kao sugovornik osjećam ugodno, a jednako ugodno osjeća se i osoba s kojom razgovaram. Slikovito rečeno, lopticu ponovno prebacujem njoj", dodaje.

Autor kaže kako je tehniku nazvao metaforički košarom za rublje jer ona sadrži fraze koje su kratke, praktične, ugodne, istinite i dostupne svima. Na ideju je došao gledajući u vlastitu košaru za rublje koja je uvijek puna plavih majica kratkih rukava i traperica - odjeće koju nosi svaki dan, koja ne privlači pažnju, ne ometa komunikaciju i u kojoj se osjeća ugodno.

Drugim riječima, promisli o rečenicama koje svakodnevno koristiš. Možda su ti postale poštapalice i njima nesvjesno šalješ pogrešnu poruku sugovornicima. "Operi" ih i zadrži samo one za koje točno naš što ti znače i koju poruku kroz njih želiš uputiti drugima. Jasan i koncizan jezik odlika su emocionalno inteligentne osobe.