Što možemo napraviti sa problematičnim lavežom našeg ljubimca? Za početak morate uvidjeti da lajanje i nije tako loše. Pretjerano lajanje je loše. Lavež kojim vas pas upozorava da vam netko pokušava provaliti u kući je vrlo koristan! Lavež zbog ispuštanja plina, dječjeg plača, dima ili vatre je također koristan. Lajanje zbog leptira koji je sletio na grm je glupost. Ako pas laje još deset minuta nakon što je poštar otišao ili neće prestati lajati kad mu to kažete, tada imate problem.
Kroničan lavež može dovesti vašeg psa u spiralu stresnog ponašanja, iz koje se ne može izvući bez vaše pomoći. Pretjeran lavež je loš za vašeg psa jer može prouzročiti zdravstvene probleme poput čira.
Kako naučiti psa naredbu “tišina”
Korištenje bihevioralne terapije za kontrolu laveža, koja je vrlo nježna može biti prilično zabavna, a u pravilu je vrlo uspješna i dugotrajna. Naučiti psa naredbu “tišina” znači da pas treba prestati lajati kad mu to naredite. Najjednostavniji način da to učinite jest da dok je pas sa vama, navedite ga da zalaje zbog igre ili već nečeg – lajte na njega, oponašat će vas. Nakon kratkog lajanja, lagano mu primite njušku i recite “tišina”.
Pas će šutjeti jer mu držite njušku. Zatim ga lijepo pohvalite i nagradite jer je bio tiho sa riječima poput: “Tišina, dobar pas, bravo! Tišina!” Ponovite ovo nekoliko puta i uskoro će usvojiti značenje riječi “tišina”.
Ovo bi moglo biti i prvi puta da je pas lijepo pohvaljen jer je prestao lajati. Kad jednom pas nauči što znači riječ “tišina” i za to je prikladno nagrađen, počnite je primjenjivati u konkretnim situacijama. Kad pas počne lajati na nešto, prvo mu recite, “Dobar pas, bravo! Bravo, laj”. To bi moglo zbuniti vašeg psa! Možda će to biti prvi puta da ste ga pohvalili za lavež.
Vaš bi glas trebao biti ugodan i hvaliti psa. Odmah nakon toga nastavite sa neutralnim glasom “dobro” i tada odriješito recite “tišina”. Tada naravno sa pohvalama nagradite psa jer je ušutio. Cijela rutina bi trebala zvučati otprilike ovako: “Dobar pas! Bravo, laj!” “Dobro.” “Tišina.” “Dobar pas! Tišina!” Eto! Upravo ste uspješno rekli psu ono što ste htjeli – da je u redu da laje na strance, ali nakon početnog upozorenja treba stati.
Ako počnete ovu preciznu dresuru dok je pas još mlad i tek počinje lajati na stvari, možete izbjeći problem sa lajanjem, dresirajući psa da jednom zalaje i tada automatski prestane. Taj inicijalni lavež je obavijestio uljeza da je pas u dvorištu, a vas je obavijestio da je netko nepoznat vani. I to je to – naredba je svladana! Bilo što više od toga, bi moglo ugroziti kontrolu vašeg vokalnog procesa.
Isti postupak vrijedi i za odrasle pse. Naravno, puno je više vremena potrebno da se prekine loša navika, nego da se nauči nova, ali ova je taktika uspješna svaki puta. Godine nisu prepreka da bi se kontrolirao neki problem, tako dugo dok se ne radi o fizičkom ili medicinskom problemu.
Konačno, vaš trud da kontrolirate lavež svog psa bit će najuspješniji ako otkrijete zašto vaš pas previše laje, tako da možete ublažiti te okolnosti. Da li laje da zaštiti teritorij, jer mu je okolina pretjerano stimulirajuća, od zatvaranja ili izolacije, dosade, ili čak zato jer je njegov lavež nehotice nagrađivan.
Pored toga, pretjerano dominantan pas je glavni kandidat za pretjeran lavež. Ako u kućanstvu nedostaje autoriteta, pas će braniti svoju superiornost u čoporu i doslovce se svojim glasanjem boriti za prevlast.
Postoje mnoge okolnosti u kojima je u redu da vas pas lavežom upozori, pa bi bilo dobro da kontrolirate to ponašanje, a ne da ga eliminirate. Nemojte naučiti psa da je svo lajanje loše, jer to nije istina. Ključ toga je kontrola, a ovo je jedna od malo dresura koja kontrolira ponašanje. U većini slučajeva se pokušava eliminirati problematično ponašanje.
Sa lavežom, vaš bi cilj trebao biti da naučite psa diskriminaciji. Nikada nećete biti zadovoljni ako vas pas ugrize, ali naći ćete se u situacijama kad će vam biti drago da je zalajao.
(D.F.)