Narcizam ne bi trebalo brkati sa zdravom ljubavi prema sebi, jer ovo drugo je poželjan i nužan preduvjet za harmoničan život, a prvo je u kategoriji patologije. Naime, narcisoidni poremećaj osobnosti klinički je poremećaj čiji su osnovni simptomi osjećaj grandioznosti, glad za divljenjem drugih te nedostatak empatije. Ljudi mogu patiti od ovog poremećaja bez obzira na spol, no istraživanja pokazuju kako postoje razlike kod narcizma u žene i narcizma u muškaraca. Naime, muški narcisi su lakše uočljivi okolini jer češće pokazuju karakteristične znakove ovog poremećaja i time se razlikuju od okoline, dok je kod žena to obično malo drugačije.
Tako na primjer, ako se muškarac narcist razljuti ima tendenciju ponašati se agresivno i nepredvidivo. Žene s ovim poremećajem s druge strane u ljutnji će prije pribjeći pasivno agresivnom ponašanju, kao što je ignoriranje.
"Ženski narcisti koriste zanemarivanje ili poticanje osjećaja krivnje kao oblik kontrole, dok će muški narcisi radije koristiti moć i status kao alate za kontroliranje drugih", pojašnjava psihologinja Babita Spinelli.
Ono što je zajedničko i ženskim i muškim narcisima jest to da im bliske osobe koje potpuno ili djelomično ovise o njima služe za uspostavljanje kontrole i dobivanje pozitivnih osjećaja koji im trebaju. One su im kao izvor iz kojeg stalno podmiruju svoje potrebe. Kod muškaraca to su obično partnerice, a kod žena osim partnera i djeca.
"Ženski narcis vlastitu djecu doživljava kao produženje sebe same, dok muški narcis ne teži takvim osjećajima", tvrdi Spinelli.
Ako ti se čini da bi ti ili neka ženska osoba u tvojoj blizini mogle imati narcisoidni poremećaj ličnosti, provjeri primjećuješ li koji od ovih 5 čestih znakova: