Planirate se upustiti u spisateljske vode i napisati priču, roman, novelu…? Tada vam je sigurno svaki savjet od osoba koje su uspješne u svom spisateljskom poslu dragocjen, pa čak i neprocjenjiv.
Dok se proces pisanja razlikuje od osobe do osobe, a svaka napisana riječ i rečenica, stil pisanja i tematika ovise o osobi koja ju piše, pisanje je u svojoj suštini jednako kod svih. Jedna od najpoznatijih svjetskih spisateljica i autorica poznatog serijala za djecu i mladež „Harry Potter“, a u posljednjih nekoliko godina i romana za odrasle J. K. Rowling, u svojim brojnim intervjuima tijekom godina često je davala savjete na koji način napisati uspješan roman. Evo, što je sve rekla…
Bez planiranja, planirajte neuspjeh
Ideja o „Harry Potteru“ rodila se u vlaku iz Manchestera u London. Rowling je sljedećih pet godina smišljala radnju, ne samo prve knjige, nego i potencijalnih nastavaka, prije nego što je uopće napisala prvu knjigu. Detaljno planirajte i planirajte unaprijed…
Upotrebu priloga svedite na minimum
Makar je Rowling davala savjet za pisanje na engleskom jeziku, ovaj savjet svakako se može donekle preslikati i na hrvatski jezik.
Pretjerana upotreba priloga stvara dojam da se pisac nema dovoljno bogati vokabular i ne može opisati mjesto, vrijeme, način radnje i slično, bez prečeste upotrebe priloga. Ujedno se i stvara dojam da pisac podcjenjuje inteligenciju čitatelja opetovanim opisivanjem određenih mjesta, vremena, količine i ne daje im prostora za stvaranje individualne percepcije radnje.
Trebate pisati i dok nemate inspiraciju
Ako se namjeravate ozbiljno baviti pisanjem, to je svakodnevni posao, kao i svaki drugi, barem tako tvrdi Rowling. Vjerujemo da biste od brojnih, isto tako uspješnih spisatelja, mogli čuti da pišu samo kada imaju inspiraciju.
No, svakako se savjet od Rowling treba uzeti s velikom ozbiljnošću, jer većina osoba koja radi na bilo kojem radnom mjestu, radi svaki dan, bez obzira ima li volje za to ili ne, ima li za to inspiraciju ili ne. Tretirajte pisanje kao posao, s time nećete prekidati tok svijesti, zaboraviti ono što ste zamislili i već napisali i općenito izaći iz „moda“ pisanja.
Smijete pisati više stvari odjednom
Nitko vam ne može zabraniti da radite na više priča odjednom, ističe Rowling. Naravno, upozorava da to može odužiti njihovo završavanje, ali isto tako da njihovo završavanje i kvaliteta s time ne trebaju biti upitni, tako dugo dok ste predani poslu i imate zadane ciljeve.
Prepravljate, prepravljajte, prepravljajte…
Rowling je navodno prvo poglavlje knjige Harry Potter prepravljala 15 puta, tako dok po njezinom pričanju nije bilo savršeno, što se nje tiče.
Ako s nekim dijelom niste zadovoljni, prepravljajte ga tako dugo dok nećete biti u potpunosti zadovoljni.
Držite čitatelje u neizvjesnosti
Kraj svakog poglavlja mora čitatelja ostaviti u neizvjesnosti, da odmah poželi okrenuti stranicu ili nastaviti čitati sljedeće poglavlje, a ako planirate knjige u nastavcima i sljedeću knjigu ili knjige, ističe Rowling. Ona je navodno nakon što je završila prvu knjigu Harry Pottera shvatila da je čitateljima otkrila što će se događati u sljedećih sedam knjiga, pa je cijelu knjigu morala prepravljati, kako bi čitatelje držala u neizvjesnosti i u želji da pročitaju sljedeću knjigu, odnosno knjige.
Pišite strateški
Ovaj savjet nadovezuje se direktno na prethodne savjete, posebno na držanje čitatelja u neizvjesnosti. Samo s planiranim strateškim pisanjem moguće je u potpunosti postići taj efekt na kraju svakog poglavlja ili knjige. Takav način pisanja i nije toliko jednostavan koliko se čini, a neki pisci smatraju da ih sputavaju u kreativnosti. No, ako želite doživjeti komercijalni uspjeh, morate imati na umu da pišete za svoje čitatelje, a to znači da morate barem donekle gledati svoj tekst kroz njihove oči.
„Ono što pišete postaje ono što jeste…“
„… zato se potrudite da pišete ono što volite.“, ističe Rowling.
Ističe da se ne možete probuditi jedno jutro i reći da ćete danas postati pisac. Pisac ili jeste ili niste… Ako želite pisati, jednostavno pišite i imajte na umu da neće sve što napišete biti objavljivo. Ali važno je pisati iz srca i strasti prema pisanju.
Stvorite dobre „likove“
Što su likovi sličniji stvarnim ljudima, sa svim svojim dobrim i lošim karateristikama, odnosno čim su manje dvodimenzionalni, to će lakše naći put u srca čitatelja, bili oni u knjizi „dobri“ ili „loši“… Kada stvarate likove imajte na umu da ljudi čitajući knjigu traže bijeg od stvarnog svijeta i zabavu, a ako stvorite kvalitetne likove željet će živjeti u njihovom svijetu.
Budite strpljivi
Kao i brojni drugi, danas uspješni pisci, na početku nisu mogli naći izdavača za svoje djelo. No, ako mislite da je ono što se napisali dovoljno dobro, budite strpljivi.
Imajte na umu da je prva knjiga iz serijala „Harry Potter“ godinama bila odbijana od izdavača. Naravno, da je to dugo razdoblje, no važno je vjerovanje u sebe i strpljivost. Za to vrijeme, pišite i dalje, nikad se ne zna koje će vaše djelo naći konačni put do čitatelja.
Spisateljski posao tretirajte kao posao s punim radnim vremenom, planirajte unaprijed i budite strpljivi…