Mogućnostima raznolike obrade i oblikovanja te svojom transparentnošću staklo predstavlja idealan materijal u arhitekturi i koristi se za uređenje stambenih i poslovnih objekata.
Danas sve vrste stakla imaju veliku prednost u odnosu na druge materijale, jer ima svojstva čvrstog i funkcionalnog elementa u prostoru.
U nastavku teksta donosimo vam koje vrste stakala imaju široku primjenu i koriste se u izradi prozora i vrata, te drugih elemenata enterijera i eksterijera.
Kada kažemo “float staklo”, zapravo mislimo na obično ravno, najčešće potpuno prozirno staklo. Ova vrsta stakla dobila je naziv po takozvanom Float postupku.
Danas se svi prozori i vrata (osim sobnih) izrađuju s izo-staklom. Ovo staklo je sastavljeno od dvije ili više staklenih ploha, koje su međusobno podijeljene s jednim ili više hermetički zatvorenih međuprostora.
Porastom svijesti o energetskoj održivosti danas se sve više koriste troslojne vrste stakla niske toplinske provodljivosti s Ug=0,6 – 1,1 W/m2K.
Sigurnosno laminirano staklo (VSG) predstavlja odličan izbor za sigurnosno ostakljivanje. Ovo staklo sastavljeno je od dvije ili više ploča stakla međusobno povezanih jednom ili više PVB (polivinilbutiral) folija velike čvrstoće na kidanje. Ova folija može biti bezbojna ili u boji, s poboljšanom zvučnom zaštitom te ima visok stupanj UV zaštite.
Ova vrsta stakla odbija čak i do 75% sunčevog zračenja (infracrveno), a da bitno ne smanjuje prolazak svjetlosti. Stopsol je metalik staklo koje na sebi ima metalizirajući nanos te pomoću njega razdjeljuje sunčevu energiju na tri načina: jedan dio reflektira, drugi dio apsorbira, a treći dio prolazi kroz staklo.