Ovaj mirisni difuzer koji možeš napraviti sama učinit će da tvoj dom miriši kao spa centar

Domaći difuzeri su bolji jer mirisi ne nadražuju kožu i pluća, a možeš i odabrati one koji ti najviše odgovaraju

Ovaj mirisni difuzer koji možeš napraviti sama učinit će da tvoj dom miriši kao spa centar

Difuzeri s eteričnim uljima najbolji su način da u svoj dom uneseš dašak svježine. Ovi difuzeri koje možeš napraviti sama još su bolji, jer ti za njih ne treba struja, baterije, niti često nadopunjavanje mirisa. Još jedna prednost domaćeg difuzera je ta da možeš napraviti svoj vlastiti miris, samo po svom ukusu.

Kako bi napravila svoj kućni difuzer potrebne su ti samo četiri stvari – staklena bočica, bazno ulje ili alkohol, eterična ulja, štapići od bambusa (mada će i obični poslužiti). Eterična ulja potpuno su prirodna i ne nadražuju pluća i kožu, što je velika prednost pred sintetičkim mirisima koji obično dolaze uz kupovne difuzere.


Eterična ulja nisu samo zdraviji izbor od kupovnih sintetičnih mirisa, već imaju mnogo prednosti za tvoje zdravlje. Ona se koriste već stoljećima za opuštanje i dezinfekciju, a u drugoj polovici 20. Stoljeća stekla su svoju planetarnu popularnost u wellness industriji. Njihovi se kemijski spojevi vežu za olfaktorne receptore u mozgu i tako opuštaju um i tijelo, te su dokazano učinkovita protiv stresa, anksioznosti i nekih oblika depresije. 

Kako napraviti difuzer?

1. Odaberi staklenu bočicu koja ima uži otvor. Ako je otvor na bočici preširok mirisi će prebrzo ispariti. Ako baš ne možeš naći takvu bočicu, uzmi staklenku s poklopcem i na poklopcu izbuši rupu dovoljno veliku da kroz nju stanu 5 do 10 štapića

2. Odaberi bazu za difuzer. Bazu mogu činiti bazna ulja poput bademovog ili kokosovog. Možeš koristiti bilo koje nerafinirano ulje, a poželjno je da ono ima slatkasti ili neutralni miris (što isključuje ulja poput maslinovog). Druga opcija je voda pomiješana s malo alkohola. Na 1 dcl vode trebati će ti otprilike jedna velika žlica medicinskog alkohola.


3.  Odaberi svoja omiljena eterična ulja. Ulja možeš birati po mirisu ili raspoloženju. Za spavaću sobu je idealno ulje lavande koje ima umirujuće učinke. Za kuhinju je najbolji izbor limun ili druga citrusna ulja jer savršeno neutraliziraju ostale mirise. Za dnevnu sobu su odlični cvjetni mirisi poput ylang ylanga. Ulja možeš i miješati, samo pazi da to da mirisi koje biraš budu kompatibilni. Najbolje je otići u biljnu ljekarnu i pomirisati ulja prije nego što se odlučiš za kupovinu.

Na jedan dcl baznog ulja bit će ti potrebno 25 do 30 kapi eteričnih ulja, a na vodenu bazu oko 12 do 15 kapi.

4. U bočicu s tekućinom stavi štapiće. Probaj pronaći štapiće za difuzere u biljnim ljekarnama ili trgovinama koje se bave prodajom ovakvi difuzera. Poslužiti će ti i štapići od bambusa. Najprije umoči jedan kraj štapića u tekućinu, a zatim ih okrenu na drugu stranu i ostavi u bočici.

I to je to, tvoj difuzer je spreman za širenje prekrasni mirisa, a ti si spremna za opuštanje u svom mirisnom domu.