Danas, kada je sve moguće kupiti u trgovinama ili u online shopovima, šivanje je postalo vještina kojom ne barata baš mnogo žena (ili muškaraca). I dok se nekada vještina šivanja prenosila s koljena na koljeno, to je sve manje tako. Ipak, nikad nije prekasno jer svatko može naučiti šivati! A možda se dogodi da otkriješ da imaš talent za to!
Šivanje ne samo da je predivan hobi u kojem možeš uživati i razveseljavati sebe, obitelj i prijatelje, nego može biti i način na koji možeš uštedjeti novac na odjeći (za sebe, obitelj, posebno djecu) i drugim proizvodima kao što su jastuci, zavjese, prekrivači i brojne druge stvari koje trebaš - i još bolje možeš ih napraviti upravo onako kako si baš ti to zamislila!
Za šivanje ne trebaš ići ni na kakav tečaj (makar nije na odmet), no trebaš biti svjesna da to na samom početku nije baš jeftina investicija, posebno ako moraš kupiti šivaću mašinu. No, uz malo sreće i snalažljivosti, preko oglasnika mogu se kupiti rabljene i vrlo kvalitetne mašine, po znatno nižim cijenama.
Od kuda početi?
Prije nego što počneš s prvim projektom šivanja, dobro prouči uputstva koja ćeš dobiti s mašinom, te se dobro upoznaj s njezinim specifičnostima. Ako si vizualni tip, vjerojatno za 99 posto stvari možeš pronaći razne tutorijale na YouTube-u. Također, već ima dosta tutorijala na jezicima iz naše regije, a još više onih na engleskom jeziku. I na kraju, ako si više tradicionalni tip, nabavi knjige o šivanju, kojih zaista ima mnogo, i novijeg, ali i starijeg izdanja. U njima ćeš pronaći prve smjernice i savjete od kuda početi.
Prvi projekti
Kod kuće pronađi materijale (staru odjeću, prekrivače, zavjese i sl.) koje vam neće biti žao ako ih uništiš, ili kupi jeftinije materijale s kojima je vrlo lako baratati, na primjer muslin. Počni s jednostavnim projektima kao što su jastučnice, zavjese, pregače, kraćenje hlača, dakle sve ono za što treba minimalno krojenja, te uključuje jednostavne ravne šavove, odnosno porubljivanje. Kada „upoznaš“ svoju šivaću mašinu, te stekneš prve vještine i samopouzdanje, možeš krenuti na kompliciranije projekte, koji uključuju složenije krojenje i šivanje.
Što se tiče krojenja, može se reći da je to druga zasebna vještina, koju ćete morati svladati (s pomoću knjiga, tutorijala).
Prije nego što se odlučite kupiti nekoliko metara skupog osjetljivog materijala i zašiti svečanu haljinu, preporučujemo da u second-hand trgovini nabavite odjevni predmet od istog ili sličnog materijala, te pokušate prepraviti taj odjevni predmet po određenoj mjeri. Na taj način ćete naučiti kako se ponašaju određeni materijali, te smanjiti mogućnost pogrešaka, koje nećete moći ispraviti na novom skupom materijalu.
Vježbaj i ne odustaj
Imaj na umu da će se greške događati, zato se naoružajte strpljenjem. Nitko se nije rodio s vještinom šivanja. Marljivo vježbajte! I onda još vježbajte! Od svakog ćete propalog pokušaja naučiti nešto i nećete ubuduće raditi iste greške. Neka vas one ne obeshrabre na početku.
Ako imate osobu koja će vam rado pokazati kako se šiva na mašini, na što morate obratiti pozornost - iskoristite priliku. Učenje šivanja nije kratak ni jednostavan proces, zapravo nikada ne prestaje. Kada jednom ovladate tehnikama, a za to saznaju vaša obitelj i prijatelji, vaš stol će biti prepun odjeće za prepravak i popravak, te šivanje.