Zašto bi držala svoje sobne biljke u plastičnoj posudi kad mu možeš napraviti organsku posudu od mahovine? Ova jednostavna tehnika pomoći će zaštititi biljku od vanjskih uvjeta, a također i zadržati vlagu njenog korjenja. Zahvaljujući njoj, više nećeš morati brojati dane kad si zadnji put zalila svoj sobni cvijet. Istražili smo što je kokedama i kako je možeš napraviti kod kuće.
Što je zapravo kokekadama?
Ova japanska tehnika uzgajanja biljaka, poznat i kao kokedama, spaja estetiku i funkcionalnost. Sama riječ kokedama spojnica je dvije riječi - koke (mahovina) i dama (kugla), a tehnika je nastala u 17. stoljeću u bonsai školi Nearai. Ljepota ovih kugli obloženih mahovinom nije njihova jedina prednost. Biljka obložena mahovinom na ovaj način ostat će malenog rasta, no također će biti zaštićena od vanjskih čimbenika i nahranjena puno više nego da je u plastičnoj saksiji.
Kako napraviti kokedame kod kuće?
Ako imaš manje biljke kod kuće kojima želiš udahnuti novi život, a te biljke vole sjenu ili indirektno sunce, zvuči kao da bi im dobro došla kokedama. Možeš ju napraviti sama kod kuće, no trebat će ti nekoliko alata i malo strpljenja. Sve alate koji ti trebaju možeš nabaviti u bilo kojem vrtnom centru.
Što ti treba?
- Biljka – biraj otpornije biljke koje vole sjenu ili polusjenu (jer mahovina ne voli jako sunce).
- Supstrat – kombinacija treseta, vrtnog tla i pijeska u omjeru 5:1,5:3,5 ili 70% treseta i 30% akadame (glinenih granula).
- Mahovina – suha ili živa sphagnum mahovina.
- Konac, špaga ili flaks – za učvršćivanje.
- Voda, rukavice, škare i plastična folija – da si olakšaš posao i ne zaprljaš cijeli stol.
Kokedama priprema:
- Pomiješaj treset, ilovaču i pijesak (ili akadamu) u zdjeli. Dodaj malo vode da dobiješ smjesu koja se lako oblikuje u kuglu.
- Lagano otresi višak zemlje s korijena biljke i smjesti je u sredinu smjese. Oko korijena oblikuj kuglu rukama.
- Namoči mahovinu u vodi i lagano ocijedi višak. Omotaj njome kuglu i dobro učvrsti koncem ili špagom u više slojeva. Ako planiraš kokedamu objesiti, ostavi dulji komad špage za vješanje.
- Stavi kokedamu u zdjelu s vodom i ostavi 10-ak minuta da upije vlagu. Nakon toga nježno je ocijedi i stavi na podložak ili objesi.
Kako održavati kokedamu?
Ako držiš biljke na ovaj način, ne samo da će biti više zaštićene nego u plastičnog teglici, nego ćeš ih trebati i rjeđe zalijevati - otprilike dvaput mjesečno! Biljku u kokedami samo trebaš držati na malom podlošku s glinenim kamenčićima u kojeg ćeš sipati vodu, a možeš vlažiti mahovinu i bocom s raspršivačem par puta na tjedan. Bitno je da ne držiš mahovinu direktno na vodi, nego samo da puštaj da čestice vode dopisu do nje.
Ako primijetiš da je mahovina u potpunosti suha ili da se kugla čini "lakšom" no inače, to je znak da joj treba malo više pažnje. Možeš ju uroniti u manju posudu s vodom na 5 minuta, tako da je samo jedan dio kugle u vodi, ne i cvijet. Zatim ju izvadiš, nježnim pritiskanjem ocijediš višak vode i vratiš na podložak.
Ovako omotanu biljku možeš držati na podlošku na primjerice polici ili ju možeš čak i objesiti čvrstim koncem ili flaksom tako da visi. Viseće biljke na ovaj način možeš držati u dnevnom boravku ili spavaćoj sobi za neobičan no predivan ukras. Za koju god metodu se odlučiš, pripazi samo da biljke ne držiš na izravnoj sunčevoj svjetlosti kako mahovina ne bi izgorjela.
