Vukovar – Vučedol – Ilok - destinacija koju ne smijete zaobići

Saznajte zašto svatko od nas mora posjetiti ove destinacije

Vukovar – Vučedol – Ilok  - destinacija koju ne smijete zaobići

Ilok

Ilok, naše najistočnije mjesto, posjetitelje oduševljava svojim duhom, gastro ponudom i bogatstvom kulture. Iako su možda prva asocijacija kad se spomene Ilok poznata vina, ovo mjestašce skriva mnoge tajne i pejzaže od kojih zastaje dah.
Stari grad
Jedan od takvih prizora svakako je Stari grad, zaštićeni kulturno-povijesni kompleks koji se smjestio na brežuljku okruženom Dunavom s jedne i vinogradima s druge strane. Ovdje se nalaze zidine rimske utvrde Cucciuma, kraljevski i kneževski dvorac, crkva, samostan s kulom, ostaci osmanlijskih građevina poput turbe i obrednog kupališta - hamama, park i perivoj, te duboko ukopani stari vinski podrumi. Sa Starog grada pruža vam se impresivan pogled na Dunav i bačku ravnicu.
Dvorac Odescalchi
U dvorcu Odescalchi nalazi se Muzej grada Iloka s modernom postavom na tri kata u kojem možete naći čitav niz materijalnih dokaza o naseljenosti ovih prostora još od prapovijesti i saznati turbulentnu prošlost ovog malog mjesta. Nikola Iločki središnja je povijesna figura Iloka - kralj Bosne, ban Hrvatske i Slavonije i vojvoda od Transilvanije, koji je u ovom dvorcu živio prije 5 stoljeća. Današnji izgled dvorcu je dala plemenitaška obitelj Odescalchi koja je renovirala dvorac u  barokno-klasicističkom stilu te ispod dvorca uredila vinske podrume.

Svetište, crkva i samostan sv. Ivana Kapistrana
Iločka crkva posvećena je sv. Ivanu Kapistranu, jednom od najglasovitijih propovjednika svih vremena, talijanskom franjevcu koji se borio protiv krivovjerja i osmanlijskih ratnih pohoda te je, nakon bitke s Turcima, 1456.g. preminuo u Iloku gdje je i pokopan. Crkva je sagrađena u srednjem vijeku, a na današnji izgled utjecao je Herman Bolle, prema čijim je nacrtima početkom 20. stoljeća restaurirana. Ono što je interesantno za vidjeti su kapelica Sv. Ivana Kapistrana i nadgrobne ploče iločkih velikana Nikole Iločkog i njegova sina Lovre.
Iločka vinska cesta
Ilok se smjestio između moćnog Dunava i Srijemskog vinogorja na padinama Fruške gore. Tu vinova loza rađa grožđem visoke kvalitete iz koje nastaju vrhunska vina koja stoljećima odlaze u ostatak Hrvatske, Europu i svijet.

Neprekinuta tradicija od nevjerojatnih 1800 godina proizvodnje vina u Iloku seže još u vrijeme starog Rima. Rimski car Probus u 3. stoljeću uvodi nove kvalitetne sorte na ovo područje, a čak su i Turci, unatoč vjerskoj zabrani konzumacije alkohola, trgovali iločkim vinom, dok je plemićka obitelj Odescalchi u 17.  stoljeću iz svojih podruma nudila prva vina u boci u Europi poznata od 19. stoljeća i na engleskom dvoru. Koliko Britanci cijene vina ovog kraja, govori i činjenica da se Traminac Iločkih podruma prije šezdesetak godina pio i na krunidbi kraljice Elizabete II.

Ljepote Iloka i okolice možete istražiti turističkim vlakićem Traminac Express koji će vas odvesti do prekrasnih vinorodnih položaja Vukova i Principovca.
Vidikovac „Principovac“
Ovaj dvorac još jedna ostavština kneževa Odescalchi – izgrađen na jednoj od najboljih vinogradarskih pozicija u Hrvatskoj, okružen nepreglednim vinogradima, ovdje je napravljen kompleks ljetnikovca sa gospodarskim zgradama. S Principovca se pruža zadivljujući pogled na Ilok, Srijem i Bačku. Nedavno obnovljen, ladanjsko imanje Principovac obogaćuje turističku ponudu restoranom, de luxe apartmanima te sportskim sadržajima, poput golf vježbališta, teniskog i odbojkaškog terena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Image


Image
Image


Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Foto: Bojan Haron Markičević, Ivo Biočina, Žena,hr

2/4