Svi koji dođu u Rim na nekoliko dana neka ostave svaku nadu da će vidjeti sve što taj grad nudi. Zato putnik namjernik unaprijed treba odrediti što želi vidjeti, a ako mu ostane štogod vremena, osjećat se još bolje, zaključio je Edis u putopisu putovanja u Rim, koji je smjestio na listove ljetnog dvobroja Lider trenda, magazina za kulturu življenja.
Put avionom iz Zagreba trajao je oko dva sata jer smo se najprije morali spustiti u Split, izaći te ponovno proći postupak pregleda, ovaj put i carinskoga. Nikomu nije bilo jasno zašto se to nije napravilo odmah u Zagrebu, ali ipak nismo previše gunđali.
Stigli smo predvečer, oko šest sati. Dan je bio izgubljen za temeljit obilazak pa nam se nije žurilo. Stigavši do četvrti Clodio i njezina istoimenog hotela, ostavili smo stvari i u prekrasnoj večeri odlučili posjetiti dvije rimske znamenitosti: Španjolske stube i Fontanu di Trevi. Autobus (dva eura po osobi) iskrcao nas je na Piazzi Venezia odakle smo pješice krenuli Corsom, ulicom poznatom po skupocjenim buticima i mnogo restorana. Na uglu Corsa i Venezije ugledali smo slastičarnicu koja nas je odmah privukla. Bila je to pogreška. Kuglica stoji jedan euro, a nas dvoje naručili smo pet kuglica u kornetu. Gazda ga je 'nadžidžao' kojekakvim ukrasima i upravo kad sam pružio 10 eura, ljubazna mi se blagajnica nasmiješila tražeći još 9,5 eura. Progutah knedlu, Bog te mazo, ode mi 19,5 eura za pet kuglica sladoleda! Bilo je to jedno od naših najvećih ulaganja. Inače, valja upozoriti da je Rim vrlo skup grad, pa se šoping ne isplati, a iskreno rečeno, bio bi i grijeh doći u njega samo radi toga. Nakon više od pola sata pješačenja ugledali smo jednu od najljepših rimskih znamenitosti - Španjolske stube. Projektirao ih je Francesco de Sanctis u prvoj polovini 18. stoljeća za kralja Luja XV. Kažu da je to uz obližnji Villa Borghese najelegantniji i najuredniji dio Rima. Lijep ugođaj tople večeri upotpunjavali su mladi koji su preplavili stube sjedeći i ispijajući razna pića, pjevajući i uživajući u 'dolce vita'.
Budući da sam ja prestar za takve stvari, svoju sam bolju polovicu odveo na vrh uživajući u pogledu na Španjolski trg, na koji se naslanjaju stube. Dobio je naziv po španjolskom veleposlanstvu u Svetoj Stolici. Na njemu dominira Berninijeva fontana iz prve polovine 17. stoljeća u obliku broda koji tone.
Doživljaj su prekidali dosadni prodavači cvijeća podrijetlom iz Sjeverne Afrike, uporni do granica izdržljivosti. Jedan je mojoj boljoj polovici na uporno inzistiranje darovao cvijeće u čast njezine ljepote, a onda sljedećih nekoliko minuta kružio oko nas da mu damo koji euro. ‘Bar nešto’, šapućući nas je dozivao, na što smo mu odlučno vratili cvijeće. Ti su momci dio rimskog folklora i ne možete ih izbjeći ni na jednome mjestu. Sutradan, u šetnji Panteonom, jednog smo tako snažno ošinuli pogledom i ljutito mu rekli ‘ne’ da mu je sve bilo jasno pa je otišao maltretirati druge turiste.
Što se dešavalo dalje doznajte u putopisu objavljenom u ljetnom dvobroju Lider trenda.
Sve kupce Lider trenda očekuje i dar – Hippy Garden torba za plažu, a koje vas još uzbudljive teme čekaju u vrućem ljetnom izdanju lifestyle magazina pročitajte OVDJE.
Sponzorirani članak