Posjetite Beograd, grad kulture, umjetnosti i vrhunske zabave

Posjetite Beograd, grad kulture, umjetnosti i vrhunske zabave

Posjetite Beograd, grad kulture, umjetnosti i vrhunske zabave

Beograd je glavni grad Srbije, sa oko 1,7 milijuna stanovnika. Jedan je od najstarijih gradova u Europi i od davnina je značajno prometno čvorište kao raskrsnica puteva Istočne i Zapadne Europe. Leži na dvije međunarodne rijeke, na ušću rijeke Save u Dunav i vode rijeka ga opasuju s tri strane. Zbog takvog položaja, s pravom je nazivan "vratima Balkana" i "vratima Srednje Europe".

Najstariji arheološki nalazi s njegovog područja sežu u peto stoljeće prijee nove ere. Na obali Dunava nalazi se prapovijesni lokalitet Vinča, s ostacima materijalne kulture prahistorijskog čovjeka (neolitska plastika). Pripadnici keltskog plemena su osnovali Singidunum u 3. stoljeću prije nove ere, a ovaj grad se spominje i u antičkim izvorima. Kasnije, ovo područje osvajaju Rimljani, a podjelom Rimskog carstva 395. godine on postaje dio Bizanta.

Slaveni su u 6. stoljeću sve češće prelazili Dunav i trajno ostajali na ovom području, i tako je na kamenitoj uzvisini iznad ušća Save i nastalo njihovo naselje – Bijeli Grad. Od 16. do 19. stoljeća naziva se brojnim imenima, na raznim jezicima, kao što su: Alba Graeca, Alba Bulgarica, Bello grado, Nandor Alba, Griechisch Weissenburg i Castelbianco, a svi su prijevod slavenske riječi Beograd. Naziv Beograd se prvi put spominje 878. godine, a tokom svoje duge i burne povijesti bio je pod okupacijom 40 armija i 38 puta je podizan iz pepela.

Godine 1403. despot Stefan Lazarević vještim diplomatskim potezima dobija Beograd od Ugara i on tada po prvi put dobija status srpske prijestonice. Kasnije su njime vladali Turci, napadali ga i osvajali Austrijanci. Od 1841. Beograd postaje prijestolnica Kneževine Srbije. Početkom 20. stoljeća dolaze balkanski ratovi, pa Prvi i Drugi svjetski rat u kojima je Beograd ponovo rušen i obnavljan. Od 1918. je prijestolnica Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, 1929. Kraljevine Jugoslavije, a od 1945. Jugoslavije sa socijalističkim uređenjem. Od 2006. Beograd je ponovo glavni grad samostalne države Srbije.

Prijestolnica je srpske kulture, obrazovanja i znanosti. U njemu je najveća koncentracija institucija iz područja znanosti i umjetnosti od nacionalnog značaja: Srpska akademija nauka i umetnosti, osnovana 1886. kao Srpska kraljevska akademija; Narodna biblioteka Srbije, osnovana 1832; Narodni muzej, osnovan 1841. i Narodno pozorište, osnovano 1869. Grad je također i sjedište Beogradskog univerziteta, osnovanog 1808. kao Velika škola, i Univerziteta umjetnosti.

Beogradska tvrđava je najstariji kulturno-povijesni spomenik Beograda, a turistima su zanimljivi i boemska četvrt Skadarlija u centru grada, Konak kneginje Ljubice, Kapetan Mišino zdanje, Stari i Novi dvor, zdanje Narodne skupštine, Hram Svetog Save...

Image



Image


Brojne lokalne i međunarodne kazališne, filmske, muzičke i druge manifestacije kulturnog života (FEST, BITEF, BEMUS, BELEF, Oktobarski salon, Festival dokumentarnog i kratkometražnog filma...) čine Beograd značajnim kulturnim centrom.

Nekada zaseban grad Zemun, a danas općina u sastavu Grada Beograda, je u 3. stoljeću prije nove ere naselilo keltsko pleme Skordisci i nazvalo ga Taurunum. Najviša tačka Zemuna je brdo Gardoš, sa koga se pruža pogled na cijeli Zemun, Dunav i centar Beograda. Tu je i 36 metara visoka Milenijumska kula, poznata i kao Kula Sibinjanin Janka, koju su 1896. podigle mađarske vlasti. Područje oko Gardoša prepoznatljiva je po uskim ulicama sa kaldrmom i specifičnoj arhitekturi. U podnožju, na Zemunskom keju na obali Dunava nalaze se brojni restorani sa živom muzikom, kafići i klubovi. To je i popularno šetalište, sjecište lokalnih umjetnika, uz marine za čamce i galerije.

Savamala se kao naselje na savskoj padini, formirala tridesetih godina 19. stoljeća od Karađorđeve ulice do Ade Ciganlije. Blizina željezničke i parobrodske stanice utjecale su na razvoj trgovine i zanatstva pa se ovaj dio grada kasnije tako i razvijao. Kao što je nekad prva predstava odigrana u Savamali, tako je i danas ovaj dio grada mjesto koje okuplja alternativne umjetnike, moderan zvuk i sve što nosi doživljaj urbane kulture. Tu su smješteni Kulturni centar Grad, Mikser hause, brojni klubovi, restorani i barovi. Uživajte u ovom neverovatnom miksu starog i novog. 

Image