Baš kao iz bajke

Evo zašto bi ove jeseni trebala posjetiti dvorac Trakošćan

Okružen raskošnom šumom i predivnim jezerom, Trakošćan upravo tijekom jesenskih dana izgleda veličanstveno

nikola-bacanek-gwE29vv8SRc-unsplash.jpeg
Foto: Unsplash

Duga i bogata povijest

Trakošćan je nastao krajem 13. stoljeća u obrambenom sustavu sjeverozapadne Hrvatske kao manja osmatračka utvrda za nadzor puta od Ptuja prema bednjanskoj dolini. Prema legendi, Trakošćan je svoje ime dobio po tračkoj utvrdi (arx Thacorum) koja je navodno postojala u vrijeme antike. Druga sačuvana predaja govori da je ime dobio po vitezovima Drachenstein koji su u ranom srednjem vijeku gospodarili tim krajevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodari utvrde u prvim stoljećima nisu poznati. Od kraja 14. st. vlasnici su grofovi Celjski, koji istovremeno gospodare čitavom Zagorskom grofovijom. Uskoro ta obitelj izumire pa Trakošćan dijeli sudbinu ostalih njihovih gradova i posjeda koji se usitnjavaju, i mijenjaju razne gospodare. Godine 1584. Trakošćan je stekla obitelj Drašković.

U razdoblju procvata izgradnje dvoraca u Hrvatskom zagorju, u drugoj polovici 18. st., dolazi do napuštanja Trakošćana. Tako zapušten, dvorac počinje naglo propadati, pa se tek polovinom 19. st., obitelj ponovno zanima za svoj titularni grad, u duhu novog vremena, romantičnog povratka prirodi i obiteljskim tradicijama. U tom duhu podmaršal Juraj V. Drašković grad obnavlja u rezidencijalni dvorac, a parkovni okoliš pretvara u romantičarski perivoj. Iduće generacije povremeno borave u Trakošćanu sve do 1944. kad se iseljavaju u Austriju. Ubrzo nakon toga, dvorac je nacionaliziran i danas je u vlasništvu Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/4