Što originalnije, to bolje

Ne znaš kako bi ukrasila vrh božićnog drvca? Imamo odlične ideje

U kićenju božićnog drvca uživaju i oni najmlađi i oni najstariji u obitelji, a šećer na kraju ovog lijepog običaja je stavljanje ukrasa na vrh i paljenje lampica

ukrasi za božićno drvce
Foto: Pexels/Instagram

Prema tradiciji, zvijezda koju stavljaš na vrh bora simbolizira Betlehemsku zvijezdu, onu koja je dovela tri mudraca do štalice u kojoj se rodio Isus. Oko toga tko je prvi okitio bor ne mogu se usuglasiti Letonci i Nijemci. Svi tvrde, njihovo je drvce prvo dobilo ukrase. Postoji podatak da je 1510. na trgu u Rigi osvanulo prvo okićeno božićno drvce, no Nijemci su ga navodno već u srednjem vijeku kitili. Ono oko čega se svi slažu je činjenica da se ukrašavanje bora krajem 19. stoljeća i početko 20. proširilo iz Njemačke po cijeloj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Stigli su prvi 'ružni' božićni džemperi: Izdvojile smo nekoliko najzanimljivijih

Svi za Božić kitimo drvce. Ovisno o podneblju u kojem živiš razlikuje se što ćeš kititi - bor, jelku ili možda šmirku - bodljikavi grm koji raste uz obalu, a puno je ekonomičnija zamjena za skupu jelku pa je tako bila neizostvani božićni dekor siromašnih obitelji u Dalmaciji i Primorju, a danas tradicija.


Drvce se kiti na Badnjak, no u posljednje vrijeme to činimo sve ranije kako bismo dulje imali božićni ugođaj. Lampice se stavljaju prve (pokušaj drugačije i kićenje bora pretvorit će se u dramu - lampice će se zapetljati za kuglice i više nitko neće uživati u ovoj lijepoj tradiciji, već ćete spašavati drvce i gubiti živce), potom idu kuglice i šećer na kraju je ukras za vrh.

Image

Nekada je to bila isključivo zvijezda repatica pa različite druge zvijezde i anđeli, a danas se čak i jednorozi stavljaju na vrh bora. Sve je dozvoljeno i sve je lijepo, što god želiš i dokle god ti seže mašta. Treba li ti inspiracija, pronašle smo je na Instagramu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/12