Koja su jela za podgrijavanje?

Znate li jela za podgrijavanje a koja nisu dobra za to? U nastavku donosimo nekoliko savjeta o tome koja se jela mogu podgrijavati a koja ne

Koja su jela za podgrijavanje?

Jela za podgrijavanje - razne umake, kreme, preljeve, kuhane pudinge i slična jela trebali bi podgrijavati na pari (u vodenoj kupelji).

Image



Mališani su osobito osjetljivi ako im dajemo podgrijana jela, stoga je važno znati i koja su jela za podgrijavanje a koja to nisu.

Zapamtite i to koja se jela nikada ne smiju podgrijavati jer izazivaju negativne promjene u namirnici.
Da li su jela za podgrijavanje juhe i variva?
Znate li zbog čega nije preporučljivo podgrijavati juhu ili varivo s primjerice mrkvom?

Najzdravije je jesti svježe pripremljene obroke to već i vrapci na grani znaju, ali ipak, ubrzan ritam života koji sve više uzima danak dovodi do kuhanja obroka za sljedeći dan ili čak nekoliko idućih dana unaprijed, a jela za podgrijavanje su postala način života.

Najvažnije je da zapamtite da povrće poput mrkve a osobito špinata sadrže nitrate koji sami po sebi nisu štetni, no ponovnim zagrijavanjem se nizom reakcija mijenjaju u konačni produkt: nitrozamine koji djeluju karcinogeno. 

Slično vrijedi i za celer, repu i ciklu.
Ali jela za podgrijavanje mogu biti gljive. Iako su iznimno osjetljiva namirnica jer se proteini sadržani u njima lako uništavaju, osobito pod utjecajem enzima i mikroorganizama. Ako se gljive dobro ne očiste te nakon termičke obrade vrlo brzo ne stave u hladnjak, mogu se pokvariti, nije baš najbolje rješenje njihovo podgrijavanje, ali ipak, ako ste pri pripremi jela koristili svježe gljive koje ste dobro očistili te nakon pripreme pospremili ih u hladnjak na ne više od 24 sata, možete ga podgrijati na temperaturi od oko 70°C.