Jedna od najčešće konzumiranih predstavnica plave ribe svakako je srdela. Uz skušu, tunu, palamidu, papalinu i haringu, od bijele ribe se razlikuje po nutritivnoj vrijednosti. Bijela riba, u koju pripadaju orada (lovrata), kovač, bukva, oslić, škarpina i zubatac, zahvaljujući aminokiselinama i bjelančevinama koje se u njoj nalaze, sličnija je mesu, te lako probavljiva. Idealna je da se nađe što češće na dijetnom jelovniku, jer sadrži malu količinu kalorija. Sve vrste ribe odličan su izvor bjelančevina, vitamina i minerala, te masnih omega 3 kiselina. Upravo je plava riba prava riznica omega 3 kiselina, koje su važan faktor u prevenciji srčanih bolesti, pomažu u radu imunološkog sustava, te ublažuju simptome artritisa. Riba je ujedno i izvrstan izvor bjelančevina, vitamina B3, B12, D i A, te minerala kalcija, željeza, cinka i kalija.
Plava riba barem dva put tjedno na jelovniku
Jedno od istraživanja navika potrošača u Hrvatskoj pokazalo je kako kupci najviše nabavljaju plavu ribu, a uvjerljivo najtraženija riba je srdela. Srdela spada u jednu od najjeftinijih namirnica, ali isto tako i u namirnicu bogatu hranjivim i dragocjenim tvarima. Preporuke kažu da bi za očuvanje zdravlja ribu trebalo konzumirati barem dva puta tjedno. Pri tome preporučljivo je da barem jedna porcija bude plava riba poput lososa, skuše, haringe, srdele ili sabljarke, jer te vrste ribe sadrže najviše blagotvornih esencijalnih masnih kiselina.
U 100 grama srdele ima oko 100 kalorija obilje minerala i vitamina topljivih u ulju. Veoma je značajna kombinacija kalcija i vitamina D, što je dragocjeno za razvoj male djece, za žene u klimakteriju i održavanje skeleta kod starijih osoba. Masti, kojih ima i do 13%, zbog svojih se karakteristika iznimno preporučuje u prehrani ljudi. Brojne znanstvene studije govore o povoljnom utjecaju plave ribe na fizičko i mentalno zdravlje. Tako se ističe kako konzumacija plave ribe pospješuje zacjeljenje rana, utječe na boljitak kardiovaskularnog sustava, uvjetuje kakvoću kostiju.
Priprema srdele
Jedna od prednosti pripreme jela sa srdelom je u tome što se može pripremiti na razne načine i uvijek biti ukusan i zasitan obrok. Može se peći, pržiti, kombinirati uz drugu ribu, a dobro se slaže s većinom povrća. Uz srdele obavezno ide dobro maslinovo ulje i sva jela od svježeg povrća, bilo kuhana, bilo kao salata. U mediteranskom stilu srdele možemo umotati u lišće vinove loze, preliti bijelim vinom i peći u pećnici.
Najjednostavniji je način pripreme da srdele uvaljate u brašno ili krušne mrvice te pržite u ulju. Možete ih odmah konzumirati ili staviti u jednu od marinada na bazi octa, bijelog vina, maslinova ulja, luka, ružmarina, lovora. Tako ih možete čuvati i nekoliko dana. Ljeti vrlo jednostavan, ekonomičan i izvrstan obrok bit će srdele pripremljene na gradelama, koje jako dobro idu uz salate od raznog svježeg povrća.
U pećnici ih možete pripremati s dodatkom rajčica, bijelog vina, krušnih mrvica ili puniti nadjevima na bazi ljutike, šampinjona, svježeg začinskog bilja, feta sira, maslina ili kapara. Slani fileti imaju vrlo široku primjenu: u pogačama i kruhu, ribljim i mesnim namazima, povrtnim, mesnim i ribljim salatama, u hladnim jelima. I za kraj, ne zaboravite da je bijela riba lakše probavljiva od plave, zato je bolje srdele jesti znatno prije odlaska na počinak.
Srdela u pećnici
(brzo, ukusno i zdravo!)
Sastojci:
1 kg srdele
30 g maslaca
0,5 dl maslinovog ulja
1/2 limuna
sol
papar
Priprema:
Očistite srdele. Lim u kojem ćete peći srdele namažite maslacem, a zatim poredajte ribu, posolite je, popaprite, nakapajte maslinovim uljem i limunom i pecite u zagrijanoj pećnici dvadesetak minuta.Poslužite toplo.
(M.G.)