Štrukli - specijalitet zagorske kuhinje

Omiljena delicija u kontinentinalnim dijelovima zemlje

Štrukli - specijalitet zagorske kuhinje

Slani ili slatki, kuhani, pečeni ili zapečeni, kako god pripremljeni bili, štrukli su među omiljenim delicijama, a posebice ako ste ljubitelj izvorne, domaće kuhinje. Štrukli se pripremaju u različitim prigodama, od svakodnevnih do blagdanskih, a do danas su ostali osnovno jelo kontinentalne Hrvatske, posebice zagorskog kraja. Taj  jednostavan tradicionalni specijalitet danas se, kao i nekad, poslužuje kao juha, predjelo, desert, glavno jelo i samostalno malo jelo. Prava poslastica nastaje kombinacijom nekoliko sastojaka koje su zagorske domaćice imale kod kuće – jaja, kravljeg sira, kiselog vrhnja. Štrukli se mogu spravljati i s jabukama, makom ili naribanom bučom. Svaki dio kontinentalne Hrvatske štrukle spravlja na svoj način tako da jedan jedinstveni recept gotovo i ne postoji.

Zaštićeno kulturno dobro

Mnogi ne znaju da je rješenjem Ministarstva kulture priprema domaćih zagorskih štrukli proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom, te je tako to autohtono jelo upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske na listu zaštićenih kulturnih dobara. U obrazloženju Ministarstva kulture navodi se kako priprema zagorskih štrukli podrazumijeva posebno umijeće gotovo svake domaćice s područja Hrvatskog zagorja, te uz neke razlike i s područja cijele središnje Hrvatske. „Zagorski kraj prava je riznica neobičnih poslastica koju su silom prilika i siromaštva domišljate Zagorke pripremale svojim velikim obiteljima“, kaže se u obrazloženju i dodaje da to jelo ni u jednoj sličnoj varijanti nije poznato u svijetu.

Osnovni recept

U objašnjenju Ministarstva kulture navodi se i tradicionalni recept za pripremu zagorskih šturkli. Omjer namirnica za štrukle je sljedeći: izmiješa se pola glatkog i pola oštrog brašna, doda se mlake vode u koju se stavi malo octa, sol, jedno jaje, 2 žlice ulja i dobro se mijesi na dasci. Mijesi se tako dugo dok se tijesto počne odvajati od daske. Izmiješano tijesto podijeli se u mlinčeke, prekrije čistom krpom i pusti da stoji oko 1 sat. Zatim se tijesto razvlači na stolu, na stolnjaku ili plahti. Počinje se razvlačiti mlinčenjakom, potom se tijesto lagano polije uljem da se ne hvata za ruke i dalje se razvlači rukama. Najčešće se razvlači preko širine stola, a deblji rubovi uz kraj razvučenog tijesta rukom se trgaju. Tijesto se fila uz jedan rub, poškropi otopljenim maslacem, margarinom ili uljem, tijestom se nadjev preklopi i potom se stolnjakom tijesto rola do kraja. Postavlja se u namašćeni lim i prijesno se reže tanjurom na željenu veličinu. Ako se ne reže prijesno, pečeni štrukli režu se nožem.


Pečeni štrukli

Image



Sastojci

Za tijesto
500 g brašna
1 jaje
1/2 dL ulja
1 žličica soli

Za nadjev
5 jaja
1 dL vrhnja
1 svježi sir
sol

Preljev za pečene štrukle:
3 dL vrhnja
1 žumanjak

Priprema
Najbolje bi bilo kada bi svi sastojci za pripremu štrukli bili domaći. Prosije se brašno u koje se dodaju jaja, ulje i sol. Tijesto se umijesi s malo vode i razvalja na tankoj površini. Nadjev pripremite tako što ćete sir, vrhnje i jaja pomiješati i dodati im malo soli. Tijesto nadjevajte i savijajte te slažite u premazani lim. Razrežite ga na komad duljine 15 cm. Peći oko deset minuta u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva. Potom štrukle izvadite i prelijte mješavinom vrhnja i žumanjaka te pecite dok ne porumene.


Kuhani štrukli

Sastojci

Za tijesto
500 g  glatkog brašna
1 jaje
2 žlice ulja
sol
1 žlica blagog octa
malo mlake vode

Za nadjev
100  – 150 g maslaca
4 jaja
600 g svježeg kravljeg sira
100 g kiselog vrhnja
sol

Za preljev
80 g maslaca
50 g krušnih mrvica

Priprema
Brašno prosijte i načinite udubinu, dodajte sol, jaje i ulje pa ih postupno nožem umiješajte u brašno. Uz dolijevanje vode s octom umijesite tijesto i potom ga izradite rukama dok ne postane posve glatko. Razdijelite ga na tri kruščića, svaki premažite uljem, pokrijte ih ugrijanom posudom i ostavite neka odstoje oko pola sata.
Dok tijesto stoji, pripremite nadjev: omekšali maslac pjenasto umutite s protisnutim sirom, umućenim jajima i malo soli. Na kraju umiješajte kiselo vrhnje. Rasprostrite stolnjak i pospite ga brašnom. Tijesto malo razvaljajte valjkom, a zatim ga rukama razvlačite da postane tanko. Zadebljani rub tijesta odrežite, a razvučeno tijesto ostavite neka se malo posuši. Poprskajte tijesto dijelom rastopljenog maslaca. Trećinom nadjeva premažite polovicu razvučenog tijesta i s pomoću stolnjaka ga savijte. Drškom kuhače utisnite štrukle u razmaku od 10 cm, a zatim ih narežite rubom tanjura. Krajevi štrukla moraju biti dobro slijepljeni. U kipuću slanu vodu stavite štrukle jednu do druge pa kuhajte 15 – 20 minuta, ali ne kuhajte odjednom veću količinu. Iz vode štrukle vadite šupljikavom lopaticom i slažite ih na tanjur. Na maslacu kratko popecite krušne mrvice i prelijte ih preko štrukla.