Ovaj vikend uživaj u mirisu domaćih buhtli. Imamo jednostavan recept

Ako obožavaš poslastice od dizanog tijesta, ovo je recept koji ćeš odmah zapisati u svoju bilježnicu

Ovaj vikend uživaj u mirisu domaćih buhtli. Imamo jednostavan recept

Vikende volimo ne samo zato što tada imamo slobodnog vremena da se posvetimo sebi i svojim najmilijima nego zato što možemo uživati u poslasticama koje preko tjedna nemamo vremena pripremati.

Image

Omiljena slastica u jesenskom ruhu: Galette s jabukama, kruškama ili bučom


Nedjeljni ručak tradicija je mnogih kućanstava. To je vrijeme kada se svi okupe za stolom i uživaju u finoj hrani i razgovoru o događajima koji su se dogodili tijekom tjedna. Nakon obilnog ručka uvijek slijedi desert. Nekada su to jednostavni kolači, nekada raskošne torte, a nekada slastice od dizanog tijesta. 


Otkako sam se odselila od doma i dalje pokušavam zadržati tradiciju nedjeljnog ručka, a posebno nedjeljnog deserta. Tijekom ljeta su teške i kremaste deserte zamijenili voćni, no dolaskom jeseni jedva sam dočekala ponovno zasukati rukave, staviti pregaču i zaputiti se u kuhinju

Jedan od mojih omiljenih recepata koje već nekoliko jeseni redovito pripremam su domaće buhtle. Posebno su mi drage jer ih je pripremala još i moja prabaka koja ih je uvijek punila domaćim džemom od šljiva. Tradiciju je nastavila moja majka, a sada i ja. Prvih par pokušaja pripreme bili su pomalo nespretni, a danas sam se već toliko ispraksirala da ih pripremam u trenu. 


Nakon godina usavršavanja, napokon sam došla do savršenog recepta koji mi omogućava da buhtle zamijesim i ispečem u samo sat i pol vremena. Buhtle iz pećnice izlaze tople i mirisne, a ne mogu im odoljeti niti moji prijatelji. Upravo zato se gotovo u trenu pojedu, često se ne stignu niti ohladiti. No ako koja slučajno i ostane, odličan je međuobrok za posao ili piknik. 

Priprema je vrlo jednostavna, a sve što ti je potrebno je:   

  • 25 g svježeg kvasca
  • 60 g šećera
  • 140 mL mlijeka
  • 2 jaja
  • 1 vanilin šećer
  • 1 limun (korica)
  • Prstohvat soli
  • 40 g maslaca + još malo za premazati
  • 400 g brašna 
  • Džem po izboru


Najprije aktiviraj kvasac tako što ćeš ga pomiješati s mlakim mlijekom i šećerom. U posebnu posudu odvaži brašno, dodaj sol, vanilin šećer, koricu limuna i sve dobro promiješaj. Kada se kvasac zapjeni dodaj ga u posudu s brašnom, zatim dodaj jaja i otopljeni maslac. Od svih sastojaka umijesi glatko tijesto i ostavi ga na toplome da se udvostruči, oko pola sata. 

Kada se tijesto udvostručilo, premijesi ga na radnoj površini i zatim izvaži. Masu tijesta podijeli na 12 i toliko će iznositi masa jedne buhtle. Meni obično jedna buhtlica ima oko 65 do 70 grama. 


Odvaži jednu po jednu buhtlu i pomoću dlanova oblikuj plosnati krug i u sredinu stavi jednu žličicu džema po izboru. Krajeve zalijepi u sredinu tako da džem ne curi iz tijesta i gotovu buhtlicu stavi u posudu za pečenje obloženu papirom za pečenje tako da spoj tijesta bude okrenut prema dolje. 

Kada si pripremila svih 12 buhtlica, otopi malo maslaca i premaži buhtle njime. Za to vrijeme zagrij pećnicu na 180 stupnjeva Celzijevih, a buhtle peci oko pola sata, odnosno dok ne dobiju zlatnu boju. 

Jednom kada su pečene, buhtle sve zajedno prebaci na pladanj za posluživanje i posipaj šećerom u prahu. 

Odlična stvar kod ovih buhtlica je što ih možeš puniti čime god poželiš. Po meni su najbolji džem od šljiva ili marelica, ali i čokolada je uvijek dobra ideja. Jedna stvar je sigurna, u ovim će toplim buhtlama uživati svatko kome ih poslužiš.