Oblatne su jedan od onih kolača koji može dugo stajati i za to ne treba nikakve posebne uvjete, osim hladne sobe. U takvima su nekada domaćice držale kolače i ta je prostorija mirisala božanski slatko. Ušavši u nju, kao da ulaziš u drugu dimenziju. Iz dobro zagrijane kuće u tu, za desetak stupnjeva hladniju sobu, u kojoj je bilo bezbroj vrsta kolača, raj za djecu. Hladnoća nije smetala, štoviše pružila bi osvježenje užarenim, rumenim obraščićima.
Živiš li u stanu, vjerojatno nemaš sobu viška koju ne griješ. Vremena su se promijenila i oblatne ćeš staviti u hadnjak ili na balkon, a ništa im se neće dogoditi i ako ostanu na sobnoj temperaturi. Pune su šećera, a on je konzervans. Paziš li na prehranu ili držiš dijetu , preskoči pripremanje oblatnih na starinski način. Ovo je kolač za nostalgične i hrabre (pritom mislimo one koji se ne boje šećera). I za djecu! Sve mi se čini da su ona imuna na šećer.
U nastavku ćeš pronaći starinski recept za oblatne. Kolač koji vrijedi pripremiti. Oblatne na starinski način ne sadrže čokoladu.
Sastojci
- 2 litre mlijeka
- 1 kilogram šećera
- 120 grama maslaca
- 2 pakiranja oblatnih
Priprema
U lonac s debelim dnom uspi šećer i ulij mlijeko te ostavi da proključa, a potom smanji vatru i kuhaj otprilike dva i pol sata uz povremeno miješanje. Na kraju bi trebala dobiti kremasti gusti fil u koji ćeš umiješati maslac i kuhati ga otprilike još pet minuta, dok ne počne ključati kao pekmez kada ga kuhaš.
Pusti nadjev da se malo ohladi, a potom ravnomjerno namaži kore. Posljednju koru ne mažeš.
Na kolač stavi pleh, a na njega nešto teško. Najbolje su knjige. Ostavi oblatne da stoje pod opterećenjem nekoliko sati ili preko noći, a onda ih nareži i serviraj. Dobar tek!
POGLEDAJ VIDEO: RECEPT ZA BRZE KOLAČIĆE