Kao i sam život, kuhanje kod kuće vjerojatno se promijenilo u posljednjih nekoliko tjedana, a s obzirom na naizvjesnu i nepredvidljivu situaciju, nastavit će se mijenjati i dalje.
Kuhanje je oduvijek bilo utočište za neke, a naporan posao za druge, ali u doba karantene, svi smo ponekad frustrirani što nemamo ovaj ili onaj sastojak pri ruci, a ne možemo, nismo u mogućnosti niti imamo volje svako malo 'skoknuti' do trgovine.
Ipak, uvijek postoji alternativa, stoga smo pronašle jednostavne zamjene za neke ključne i uobičajene sastojke, a koje ti mogu poslužiti u trenutnoj improvizaciji. Uz to, neka jela čak će biti zdravija i ukusnija uz ove zamjenske sastojke.
Sol
Danas je gotovo sve puno natrija. Čak su i mnoge lagane, dijetalne namirnice zasićene nepotrebnom soli kako bi imale pojačan okus. Nažalost, ne kaže se uzalud kako je sol tiha ubojica, jer previše soli može dovesti do visokog krvnog tlaka, začepljenih arterija - ili čak do srčanog udara ili moždanog udara. A budimo realne, sol je ionako čista navika. Tako da možda čak i nije najgora stvar ako si osjednom ostala bez soli. Uostalom, uvijek postoje zamjene pomoću kojih nećeš ni primijetiti nedostatak soli u jelu.
Dvije najčešće i najučinkovitije zamjene za sol su limun i češnjak. Kisela priroda limunskog soka pruža snažan preljev koji je ukusan kao sol, ali mnogo bolji i zdraviji za tebe. S druge strane, snažan okus češnjaka također pomaže da nesoljena hrana postane privlačnija. Sokovi od češnjaka i limuna izvrsno se slažu sa bilo čim, posebno s mesom, krumpirom i povrćem.
Također možeš isprobati kombinaciju raznog začinskog bilja ako želiš izbjeći češnjak ili limun. Druga alternativa je da jelu jednostavno dodaš više papra. To djeluje osobito dobro ako je papar svježe mljeven.
A treća alternativa je soja sos koji je zaista konkretna zamjena, samo nemoj pretjerati jer je intenzivno slan.
(Foto: Unsplash)
Jaja
Ako već nisi, upoznaj aquafabu - čudesnu tekućinu koja nastaje kuhanjem slanutka, graha, graška i ostalih mahunarki (može se pronaći i u konzervama istih proizvoda), a najjeftinija i najzdravija je zamjena za jaja. Osim što ima sve potrebne karakteristike jaja, istovremeno ne sadrži masnoće i kolesterol.
Samo tri velike žlice aquafabe jednake su jednom jaju, za jedan bjelanjak dovoljne su dvije žlice, a tekućina u konzervi od 400 g ekvivalentna je šest bjelanjaka.
(Foto: Pixabay)
Vino
Govorimo o kuhanju, naravno! Budući da je vino česti sastojak u jelima, dobro je znati da postoji mnoštvo potencijalnih zamjena ukoliko ga trenutno nemaš pri ruci.
Najčešća i najbolja zamjena je ocat - vinski, aceto ili jabučni, a može poslužiti i sok od jabuka. Limun, rajčica i sok od grožđa također mogu proći, ali treba imati na umu da će ipak malo promijeniti okus jela na koji si navikla.
Također, prilikom zamjene sastojka poput vina, važno je razmišljati o ukusu koji želiš postići. Ako želiš kiseliji i više gorak okus, svakako upotrijebi ocat ili limun, a ako ciljaš više na slatkoću, posegni za sokom od jabuke ili grožđa.
(Foto: Pixabay)
Kiselo vrhnje
Ah, kiselo vrhnje! Ovaj bogati sastojak ključan je sastojak brojnih jela, od kolača do juha. Kiselo vrhnje obično sadrži dosta masnoća, tako da nije baš dobar izbor za one koji paze na zdravlje. Međutim, postoji nekoliko opcija s manje masti i smanjenih kalorija, a koje jednako dobro mijenjaju kiselo vrhnje.
Najbolja opcija definitivno je grčki jogurt koji je slične gušće teksture kao i kiselo vrhnje, a puno zdraviji. Tu je i običan čvrsti jogurt, koji je dosta dobro funkcionira u svim jelima koja zahtijevaju kiselo vrhnje, iako je ipak malo rijeđi. Kad zamijeniš grčki ili čvrsti jogurt za kiselo vrhnje, obavezno dodaj i 1 žlicu limunovog soka po šalici.
(Foto: Unsplash)
Brašno
Od kruha do kolača, većina pečenih jela zahtijeva brašno. Ali ako ga koristiš za zgušnjavanje juhe ili umaka, imaš i druge opcije, poput krumpira. Primjerice, dodavanje nekoliko kriški krumpira tijekom kuhanja pomaže u zgušnjavanju variva, juha i gulaša, baš kao i riža koju samo treba samljeti u sjeckalici ili blenderu i dodati jelu.
Za bešamel umak možeš koristiti krušne mrvice, krekere ili nešto slično što možeš samljeti u prah i pomiješati s maslacem.
Uz to, ako si ljubiteljica zobenih pahuljica za doručak, i njih možeš samljeti u prah, odnosno u brašno i koristiti ih kao zdraviji zgušnjivač, ali i za brojne deserte ili kruh.
(Foto: Unsplash)
Tjestenina
Iako većina nas obožava tjesteninu u svim oblicima, ponekad ju je dobro zamijeniti i sa zdravijim alternativima, a koje mogu dobro poslužiti i ako nenadano ostaneš bez tjestenine, a imaš neke od ovih sastojaka.
Možda najbolja zamjena su špageti od tikvica koje je samo potrebno narezati na deblje ili tanje trakice koje treba doslovno nekoliko sekundi popariti i spremne su kao špagete uz bilo koji umak.
Također odlična zamjena za tjesteninu mogu biti mahunarke poput leće ili slanutka koje možeš koristiti u svim jelima u kojima bi koristila i tjesteninu, ali i žitarice poput kvinoje, kus kusa ili bulgura.
(Foto: Unsplash)
Šećer
Možeš koristiti med, javorov sirup ili agavin sirup kao zamjenu za šećer u bilo kojem receptu.
Također možeš dodati slatkoću jelima i desertima uz začine poput cimeta, ali i koristeći slatko voće i povrće te njihov sok.
Šećer je, baš kao i sol, čista navika i deserti i voće definitivno imaju bolji okus jednom kad se navikneš ne šećeriti ih ili ih barem zasladiti drugim, malo zdravijim zaslađivačima.
(Foto: Unsplash)