Kao u pjesmi legendarnog Kemala Montene, „Dunje i kolači“, dunje i kolači mirišu, mirišu, mirišu… jesen zaista miriše po dunjama, i za to je pravo vrijeme da kušate koju od slastica pripravljenih od ovog blagotvornog voća. Zašto to ne bi bila kotonjada, tradicionalna hrvatska slastica koja se radi od dunja. Ili se osvježite ukusnim i zdravim čajem od dunja.
Bogata vitaminima
Plod dunje obiluje vitaminima i mineralima. Sadrži vitamin C u velikim količinama, vitamin B1, B2, niacin, karoten, kalcij, magnezij, kalij, bakar, natrij, cink, željezo, mangan, natrij, klor i sumpor. Također sadrži i proteine, dijetalna vlakna i ugljikohidrate. Njezin najljekovitiji dio su koštice, koje sadrže velike količine vitamina B17, koji ima antikancerogeno djelovanje. Koštice su bogate i masnoćama, taninom, pektinom, šećerima, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom. Zahvaljujući taninu i sluzi, povoljno djeluje na rad crijeva i sprječava infektivne bolesti.
Dunja sadrži i dosta pektina, koji povoljno djeluje na krvni sustav, te pomaže u snižavanju krvnog tlaka. Dunjin sok liječi kašalj, astmu, dok se pečena ili kuhana dunja preporučuje anemičnim osobama, ali i za liječenje upala želučane i crijevne sluznice. Dunja se upotrebljava i za liječenje sluznice ždrijela, krajnika, dišnih putova.
Ukusno voće koje se može pripremati na mnogo načina