Poznato je kako se blitva najviše jede u priobalnom području, no i kontinentalci rado uživaju u brojnim ljekovitim svojstvima ovog povrća. Zašto?
Mnogima omiljeno povrće - blitva - niskokalorična je i vrijedna namirnica. U jednoj šalici skuhane i iscijeđene blitve (25 dag) ima 32 mg C vitamina, 102 mg kalcija, 3,9 mg željeza, 150 mg magnezija i samo 35 kalorija! Blitva jača koncentraciju i imunitet, pomaže kod probavnih smetnji i dobar je izbor za zdravlje kostiju i zuba. Osim toga, blitva obiluje luteinom i zeaksantinom te štiti oči od procesa starenja.
Zeleni dio blitve možete pripremati kao svako lišće, a bijeli kao šparoga. Najčešće se cijelo lišće kuha, ocijedi, prelije maslinovim uljem te začini nasjeckanim češnjakom. Taj tradicionalni način pripreme je najzdraviji, jer se ulje ne zagrijava pa ne gubi na kakvoći, a češnjak je zdrav i dobrodošao za zaštitu od prehlada.
No, iako se blitva najčešće servira uz kuhane krumpire i ribu to ne znači da ju jedino tako morate jesti. Provjerite naše kreativne prijedloge!
Savitci od blitve s mljevenim mesom
Blitvu mnogi jedu kao prilog ribi, netko od nje spravi finu juhicu, netko njome puni razne mesne rolade, a meni je nakon malo "mozganja" za nečim novim, palo na pamet da bi ju mogla puniti, kao "sarmice".
Punjene naravno finom mješavinom s mljevenim mesom, na kraju sve preliveno finim umakom na bazi bešamela. Lagano, ukusno, sočno, zdravo i najbitnije - brzo je nestalo...
Potrebni sastojci:
blitva,10 - 14 većih listova
400 g miješanog mljevenog mesa
1 jaje
1 žemlja od prethodnog dana
1 glavica luka srebrenca
2 češnja češnjaka
1 šalica kuhane i prohlađene riže
sol, papar
1 žličica slatke mljevene crvene paprike
1 vezica svježeg i sitno nasjeckanog peršina
maslac
2 žlice brašna
300 ml mlijeka
250 ml jušnog temeljca (može kocka)
Priprema:
1. Blitvu očistite, peteljke skratite i operite. Blanširajte ju u kipućoj slanoj vodi, oko 1 minutu. Istovremeno skuhajte rižu, a žemlju namočite u vodu da omekša.
2. Izmiješajte meso, sitno nasjeckani luk, nasjeckan češnjak, jaje, umiješajte namočenu žemlju, prohlađenu rižu, posolite, popaprite, dodajte sjeckani peršin i mljevenu slatku papriku. undefinedSve dobro izmiješajte.
3. Listove blitve napunite mesnom smjesom i zarolajte u "sarmice". Poslažite ih u maslacem namaštenu vatrostalnu zdjelu. Na svaku "sarmicu" žličicom poslažite male listiće maslaca i sve 20-ak minuta zapecite u zagrijanoj pećnici na 200° C.
4. Dok se savitci peku, na dvije žlice maslaca prepržite dvije žlice brašna, postupno umiješajte 300 ml mlijeka i jušni temeljac. Kuhajte na laganoj vatri 10-ak minuta dok se umak malo ne zgusne. Posolite i popaprite.
5. Pečene "sarmice" servirajte u tanjure, prelijte umakom i poslužite.
Autor recepta: Nada Duhović
Just good food
Quiche s blitvom, svježim kravljim sirom i pancetom
Ovaj recept je nastao na principu: stavi u pitu ono što imaš u frižideru. Pa sam tako (ovaj put) iskombinirala domaću pancetu s mladom blitvom iz mog, zadarskog kraja; mladim lukom i svježim kravljim sirom koji sam dan ranije povoljno dobila od jedne dobre tete na Dolcu, koja mi je onda još u vrećicu utrpala i nekoliko domaćih jaja jer je radno vrijeme bilo pri kraju, a šteta da se dobra roba ne proda. Svi sretni i zadovoljni!
Priprema:
Za tijesto:
30 dag brašna (pola bijelog glatkog, pola integralnog)
20 dag maslaca
žličica kiselog vrhnja
dva žumanjka
sol i papar po želji
Za nadjev:
pola kg svježeg kravljeg sira
20 dag blitve
10 dag pancete
dva mlada luka
sol, papar
Za preljev:
pola litre vrhnja
tri jaja
svježi timijan
svježi peršin
Priprema:
Pomiješajte sol i brašno, dodajte maslac narezan na tanke listiće ili sitne kockice i rukama ga dobro umiješajte u brašno da dobijete mrvice. Uto dodajte dva žumanjka, jednu žličicu kiselog vrhnja i začinite po želji. Što brže umijesite tijesto, zamotajte ga u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na pola sata.
Kalup za pitu namastite, malo pospite brašnom, razvaljajte tijesto i stavite ga u kalup, dobro ga utisnite da vam ne ostanu mjehuri zraka i malo pobockajte tijesto vilicom ili čačkalicom na nekoliko mjesta.
Pecite ga 10-ak minuta na 180°C i pustite ga da se malo ohladi prije nego stavite nadjev. Listove blitve natrgajte na manje komade, kratko blanširajte i stavite u cijedilo da se ocijedi.
Pancetu tanko narežite i kratko popržite na suhoj tavi da postane hrskava. Na tijesto slažite blitvu, pancetu, narezani mladi luk i kravlji sir – ja volim ostaviti kravlji sir u većim komadima da se ''ne izgubi u piti'' tokom pečenja. Ovako će sačuvati kremoznost i teksturu.
Izmiješajte pola litre vrhnja s tri jaja, dodajte u to malo soli i papra po želji, timijan i peršin i prelijte preko nadjeva. Pecite još otprilike pola sata na 180°C – 200°C, do zlatno žute boje.
Autor recepta: Ana Surać
Steamy, creamy...
Lignje iz pećnice i blitva s bobom
Brz, jednostavan, vrlo ukusan i lagan obrok, kojeg ćete poželjeti češće na svom stolu!
Sastojci (za tri osobe):
1 kg jadranskih liganja
manja glavica luka
2-3 češnja češnjaka
soli i papra po ukusu
maslinovo ulje
po želji krumpir
700 g blitve
200 g mladog boba
1-2 krumpira
50 g korica starog kruha
2-3 češnja češnjaka
sol, papar, Vegeta natur
maslinovo ulje
Priprema:
1. Lignje očistite. Zagrijte pećnicu na 250°C. Poslažite lignje na dno posude za pečenje. Ako želite krumpire kao prilog, narežite, posolite i prije liganja posložite krumpire. Između liganja stavite na četvrtine rasječenu glavicu luka, i češnjak narezan na listiće. Sve zajedno posolite, popaprite po ukusu i poškropite maslinovim ulje. Ako pripremate i krumpir trebati će vam više ulja.
2. Pecite poklopljeno u pećnici 25 minuta na 220-250°C. Zatim smanjite temperaturu pećnice na 200°C i pecite još desetak minuta otklopljeno. Protresite posudu, ako pečete i krumpire. Nakon desetak minuta, lignje okrenite, pa pecite idućih desetak minuta otklopljeno.
3. Ako ste se odlučili peći lignje s krumpirima, neće vam trebati dodatni prilog, osim možda zdjela salate po ukusu, a ako ste ih pekli same, kao prilog vam nudim blitvu s bobom.
Lignje s blitvom i bobom4. Ako ne volite bob kojem se osjeća opna, stavite vodu da zavrije, ubacite smrznuti bob, kuhajte nakon što ponovo zavrije nekoliko trenutaka i ocijedite, pa kad se malo prohladi, oljuštite vanjsku opnu. Bob je takav bitno mekši, praktički već spreman za konzumaciju, a osim toga i ljepše zelene boje. Ako vas opna ne smeta, stavite ga kuhati kad zavrije voda u koju ste dodali žlicu Vegete natur i krumpir izrezan na osmine ili četvrtine, pa kuhajte sve zajedno 15-tak minuta, nakon čega dodajte i očišćenu blitvu. Pričekajte da ponovo zavrije, kuhajte dok bijeli dijelovi blitve omekšaju i sve zajedno procijedite.
5. Na ulju popržite korice starog kruha, na listiće narezan češnjak, ali samo par puta provrtite na ulju, tek toliko da pusti miris i nemojte dopustiti da zažuti, jer će biti gorak, pa uspite ocijeđene blitvu, bob i krumpire. Ako ste bob ljuštili, dodajte ga na kraju. Posolite i popaprite još po ukusu, ostavite da preostala tekućine ispari, ne miješajte pritom previše, više protresajte posudu. Po želji nakraju sve dodatno poškropite maslinovim ulje.
6. Ovako pripremljena blitva jednako je dobra uz bilo koju ribu, mekušce, glavonošce, školjke, kao i sa jajem na oko, kao prilog mesu, pa i zaseban obrok.
Autor recepta: Tadeja i Timna Bjažević
In T & T kitchen
Preuzeto s: Ordinacija.hr
Foto: © nito - Fotolia.com