Heljda - namirnica sa sto lica: Izuzetno zdrava, bez glutena i ukusna

Lako se priprema, jako je hranjiva, ne sadrži gluten i vrlo je ukusna. Savršena za tvoju kuhinju

Heljda - namirnica sa sto lica: Izuzetno zdrava, bez glutena i ukusna


Heljda se zbog svojih nutritivnih svojstava svrstava u super hranu. Iako ju smatramo žitaricom, riječ je ustvari o zeljastoj biljci, pseudožitarici. S obzirom da ne sadrži gluten sve je popularnija u kulinarskom smislu, no to nije jedina njezina prednost.

Image

Smršavite s heljdom: zdrava i učinkovita dijeta bez gladovanja

Ova namirnica može se pripremiti na brojne načine - na slatko, slano, kao prilog ili glavno jelo. Možešju jesti za doručak, ručak ili večeru. U svakom slučaju ako je dosad nisi probala, krajnje je vrijeme da ju uvrstiš u svoju prehranu. 

Heljda je odličan izvor proteina (organizam može iskoristiti više od 70 posto proteina iz heljde), vlakana, esencijalnih aminokiselina i energije, odnosno složenih ugljikohidrata.

Sadrži i fosfor, magnezij, kalcij i željezo te tiamin (vitamin B1), riboflavin, niacin, vitamin K i vitamin B6.
Dobro djeluje na srce i krvne žile, pomaže sniziti visoki krvni tlak, potiče probavu, prevenira dijabetes i pretilost.

Velika prednost joj je što se jednostavno i brzo priprema. 

Image



(FOTO: Pixabay)

Heljda kao doručak

Heljdina kaša je zdrava alternativa različitim pahuljicama koje možda jedeš za doručak. Priprema se tako što ćeš heljdinu kašu u omjeru 1:4 dodati u kipuću vodu i kuhati deset do 15 minuta uz povremeno miješanje. 
Možeš ju zasladiti medom, dodati žličicu mljevenih sjemenki lana i grožđice ili neko svježe voće i uživati u ukusnom i zdravom doručku.

Heljda kao ručak

Ova pseudožitarica kod nas se tradicionalno jede u Međimurju, najčešće kao prilog patki ili piletini, dok se u svijetu najviše konzumira u Rusiji. Želiš li svoje ukućane ili goste oboriti s nogu, napravi patku s heljdom. Za ovaj bogati ručak potrebno ti je:

  • 1 patka s iznutricama 
  • heljdina kaša
  • veća glavica luka
  • mast
  • sol i papar
  • list peršina
Image



(FOTO: Pixabay)

Postupak:

Nareži luk na sitno i dinstaj na masti pa dodaj heljdinu kašu i sve dobro promiješaj, popapri i dodaj sitno narezane iznutrice i narezani list peršina te podljevaj pilećim temeljcem ili vodom dok se heljda do pola ne skuha. Patki dobro posoli kožu kako se ne bi isušila tijekom pečenja. Napuni je heljdom, zaveži joj nogice da nadjev ne ispadne van, prekrij aluminsijkom folijom ili poklopi i stavi u zagrijanu pećnicu na 200 Celzijevih stupnjeva te peci sat vremena.

Makni foliju, podlij je uljem iz pleha i peci još najmanje sat vremena, odnosno ovisno o tome koliko je teška. Vrijeme pečenja se određuje po kilaži. Ako je patka teška tri kilograma, peći ćeš ju tri sata. Kada makneš foliju smanji temperaturu pećnice na 180 Celzijevih stupnjeva i ispeci patku do kraja. Povremeno je podljevaj uljem. 

Heljda za večeru

Umjesto od glatkog bijelog brašna napravi zdraviju inačicu palačinki od heljdinog brašna. 

Potrebni sastojci:

  • jedno jaje
  • 200 grama heldjinog brašna
  • voda ili mlijeko po potrebi
  • malo soli i šećera

Umuti smjesu za palačinke i peci ih na kokosovom ulju. Na taj način će im okus biti još bogatiji.