Mandolat, bademovac, mandulat, bajam, badem, slatkiš od badema. Iza svih tih naziva krije se tradicionalna dalmatinska slastica, koja se izrađuje od bjelanjaka, badema, meda i šećera. Smjesa svih tih sastojaka umotana je u oblatnu, i može osim kao desert poslužiti i kao hranjiv i zdrav međuobrok koji vraća izgubljenu energiju.
Riječ je o kolaču koji se u Dalmaciji radi još od rimskih vremena, i već tada su mu se pripisivala ljekovita svojstva zbog sastojaka od prirodno zdravih namirnica. Kao i u Italiji, odakle potječe, pripremao se izvorno za Božić. S vremenom je postajao sve omiljeniji sastojak božićne trpeze, te je tako priprema mandolata postala sastavni dio predblagdanskih i blagdanskih gastronomskih običaja, ponajprije u dalmatinskim, ali i u ostalim našim krajevima. U Dalmaciji je uz naziv mandolat uvriježen i mandulat. Tamni mandolat se radi na taj način da se dodaju 3 žlice čokolade u prahu i 2 žličice gorkog kakaa, a stavi se samo polovica količine badema.
Sastojci:
4 bjelanjka
40 dag šećera
20 dag meda
20 dag badema
2 oblatne
limunova korica
vanilin šećer
Priprema:
Od bjelanjaka izraditi čvrsti snijeg. Neprestano miješajući, postupno dodavati šećer, vanilin-šećer i naribanu limunovu koricu. U posudi rastopite med, dodajte snijeg od bjelanjaka, pomiješajte, te kuhajte na pari. Miješajte dok se ne počne zgušnjavati i odvajati od posude. Sve kuhamo dok se smjesa ne počne odvajati od kuhače. Popržite bademe, ali pazite da ostanu bijeli (možete polovicu badema krupno narezati, a polovicu ostaviti cijele) i dodajte ih u smjesu, te još malo miješajte. Na dno posude stavite oblatnu 20x30 cm, prelijte vrućim nadjevom, ravnomjerno rasporedite i pokrijte drugom oblatnom, pritisnite teškim predmetom i ostavite da stoji preko noći. Najbolje da odstoji 24 sata. Sutradan izrežite kolač zagrijanim, oštrim nožem na prutiće.
Foto: © TwilightArtPictures - Fotolia