Žuti vjesnik proljeća

Vijenac od mimoza kao najljepši proljetni ukras doma

Osim tulipana, narcisa i visibaba, jedan od poznatih cvjetnih vjesnika proljeća su i žarko žute mimoze. Na društvenim mrežama trenutno ih je jako popularno oblikovati u prekrasne vijence za vrata, a mi smo uz to saznale i sve što trebaš znati o ovoj biljci

BeFunky-collage (1).jpg
Foto: Unsplash

Mimoza i njezino održavanje

Sadnja mimoza najčešće se obavlja krajem ožujka i u travnju, kada temperature porastu. Kada je razmnožavanje u pitanju, biljka se najjednostavnije razmnožava sjemenom, ali tako dobivene mimoze manje su otporne na vanjske uvjete, slabije cvjetaju i općenito su kraćeg životnog vijeka. Razmnožavati se mogu i margotiranjem ili poludrvenastim reznicama. Sadnja mimoza obavlja se u rahlim i dubljim tlima, prije sadnje je potrebno duboko prekopati tlo. Potrebno je i korigirati kiselost tla, barem u rupi u kojoj će se saditi mimoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjeti za uspješan uzgoj mimoza su toplija klima i kiselkasto tlo. Mimoza cvjeta potkraj zime i početkom proljeća, a najviše joj odgovaraju silikatna i pjeskovita tla, ali može uspjeti i na vapnenačkim tlima. Izrazito je nježno cvijeće pa prilikom najmanje smetnje zatvara listove i otvara ih tek nakon 15 – 20 minuta. Nakon sadnje i tijekom cijelog vegetacijskog razdoblja potrebno ju je redovito zalijevati do početka kolovoza. Nakon toga treba prestati sa zalijevanjem kako bi novonastale mladice stigle odrvenjeti do zime.

S obzirom na to da je biljka toplih područja, za uspješan uzgoj mimoza traži sunce i mjesta zaštićena od vjetra. Otpornost prema niskim temperaturama razlikuje se od vrste do vrste, a one najčešće, koje cvjetaju od kraja veljače i u ožujku, otporne su na vrlo niske temperature, čak do -12°C.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz određena pravila moguć je i uzgoj mimoza u tegli. Uzgaja se u proljeće iz sjemena i miješa se s pijeskom. Sjeme je potrebno držati u toploj sobi dok ne krene proces klijanja i zapravo je to najveći izazov kod uzgoja u tegli jer temperatura konstantno mora biti između 18 i 20°C. Tegle je potrebno držati uz prozor kako bi biljka imala što više svjetlosti. Tijekom ljeta zahtijeva dosta vlage, dok je tijekom zime treba manje zalijevati. Biljci je potrebno osigurati “stabilno” okruženje, odnosno okruženje u kojemu nema velikih temperaturnih promjena.

Sada kada znamo kako uzgojiti i brinuti za mimoze, trebamo reći i par riječi o simbolici ove divne biljke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/3