Nostalgični okusi i mirisi sa stolova naših baka vraćaju se u modu. S novim životnim uvjetima za vrijeme pandemije korona virusa pred nas su postavljeni i novi izazovi - moramo budno paziti na to koliko i što jedemo, kada ćemo ići u trgovinu i kako, kako održati namirnice svježima što duže i kako od malo osnovnih namirnica napraviti nutritivno bogata jela. U svemu tome mogli bi nam pomoći stari recepti naših predaka.
Ako zaviriš u kuharicu svoje bake ili prabake sigurno ćeš u njoj pronaći mnoga jela koja sama nisi navikla ni jesti ni pripremati. No, s obzirom da nikada nismo imali više vremena za eksperimentiranje s receptima, konačno bismo mogli pokušati pojesti neko od tih starih, "sirotinjskih jela" koja nisu zahtijevala puno pripreme, luksuzne namirnice ni puno začina.
Baš kako bismo te podsjetili na zaboravljene okuse, pripremile smo ti tri zaboravljena "sirotinjska" recepta koja danas rijetko viđamo na našem stolu, ali bismo im zato uskoro mogle ponovno dati šansu i vratiti ih u modu.
Popara
Priprema:
Stari kruh nareži na kockice, a ako ti se da možeš ga i malo prepržiti u tavici kako bi bio hrskav. Zatim ulje, vodu i sol zakuhaj na laganoj vatri, pa makni s vatre i dodaj kiselo zelje te naribaj češnjaka po želji. Kruh rasporedi u posudice, prelij umakom i posluži toplo.
Popara je ultra jednostavno jelo koje se sprema od svježeg ili starog kruha, a najčešće se priprema u Grčkoj, Bugarskoj, Srbiji, Bosni, Makedoniji, Turskoj i Crnoj Gori, ali vjerujemo kako je obilježila i mnoga djetinjstva u Hrvatskoj.
Iako na prvu djeluje vrlo siromašno, popara se može obogatiti dodacima poput jogurta, mlijeka ili kiselog zelja, a upravo ti tu kombinaciju s kiselim zeljem i mi donosimo. Ta verzija popare karakteristična je za virovitički kraj, a posebno je pogodna za sadašnje razdoblje jer je poznato kako fermentirana hrana poput kiselog zelja jača imunitet.
Sastojci:
- 10 šnita starog kruha
- 1 dcl ulja
- 1 dcl vode
- malo soli
- 180 g kiselog vrhnja
- češnjak
Varivo od krumpira
Priprema:
Luk, slaninu i češnjak nasjeckaj na sitno, a krumpir i mrkvu na manje komadiće. Na vrelom ulju prvo propirjaj luk, zatim dodaj slaninu te pusti da se sve zajedno malo krčka. Malo kasnije dodaj češnjak, sve poveži i propirjaj još minutu te zatim dodaj mrkvu i krumpir. Pet minuta propirjaj sve zajedno, zatim dodaj pelate, crvenu papriku, sol i papar te dodaj vode. Pričekaj da povrće omekša i zatim posluži toplo.
Jednostavno, brzo i fino – tako bismo mogli opisati bazično krumpir varivo. S obzirom da su temperature iznenada pale, još uvijek imamo priliku kuhati i uživati u zimskim okusima gustih variva i gulaša. Među najjednostavnijima definitivno je i ono od krumpira koje vole i mladi i stari.
Malo povrća, luka i dosta krumpira dovoljni su da uz dodatak vrhnja pretvore tako običnu svakodnevnu namirnicu kao što je krumpir u vladaricu stola. Gotovo za pola sata, ovo je jelo na juhu odličan odabir za sve one koji žele zagrijati tijelo i dušu bez dugotrajnog stajanja kod štednjaka.
Sastojci:
- 3 krumpira
- 1 mrkva
- 1 luk
- 2 režnja češnjaka
- 3 žlice pelata
- 100 g slanine
- Crvena slatka paprika
- Sol, papar
Jabuke u šlafroku
Priprema:
Jabuke u šlafroku starinski su desert koji vole sve generacije. Slatke, mirisne i tople, ove jabuke u tijestu posipane šećerom prava su definicija comfort fooda. Uz dodatak vanilije ili ruma, ovo jednostavno tradicionalno jelo sa stolova naših baka podignut ćeš na posve novu razinu i zasigurno oduševiti sve svoje ukućane.
Jabuke u šlafroku ili pravilnije rečeno ogrtaču, karakteristično su jelo sjeverne Hrvatske, zbog čega i nose germanizirani naziv. Da je nastalo danas, vrlo vjerojatno bismo ovo jelo nazivali jabuke u tijestu, ali s obzirom da je na ovim prostorima prisutno već generacijama, zadržao se ovaj starinski, germanizirani naziv koji odiše posebnim šarmom.
Osim što su idealna slatka grickalica, jabuke u šlafroku vrlo je i lako i pripremiti. Uz samo nekoliko sastojaka i malo vremena zamirisat ćete kuću i na stol staviti odličan, a jednostavan desert.
Sastojci:
- 4 jabuke
- 200 g glatkog brašna
- 2 jaja
- 250 ml mlijeka
- 4 žlice šećera
- 1 vanilin šećer
- prstohvat soli
- Za tijesti izmiksati cijela jaja sa šećerom i soli, dodati na kraju i vanilin šećer. Postepeno dodavati mlijeko i brašno. Treba bi dobiti tijesto malo gušće nego za palačinke. Ostavi ga po strani dok ne očistš jabuke.
- Jabuke oguli i izdubi im sredinu. Nareži jabuke na ploške kakvog god oblika, bitno je samo da nisu predebele.
- Zagrij u tavi veću količinu ulja. U vruće ulje spuštaj jabuke umočene u tijesto i potom ih pržite s obje strane po par minuta. Gotove su kad dobiju lijepu zlaćanu boju. Zatim ih ocijedi u papirnatom ubrusu od viška ulja i obilno posipaj šećerom u prahu i cimetom.