Uzgoj božura i njega
Kod uzgoja božura je bitno reći da se oni sade od rujna do ožujka, a tajna uspjeha njihova cvjetanja je u plitkoj sadnji. Ako se posade preduboko, neće procvjetati. Stabljike s pupoljcima posadi stoga do dva centimetra ispod površine. Također, osiguraj im vlagu, a pripazi i da je zemlja u koju ih sadiš dovoljno propusna. Najljepše će cvjetati na suncu, bez imalo sjene.
No, božuri su biljka koja sporo raste, pa im treba i do tri godine do narastu do svoje veličine. Kada jednom procvjetaju u punome sjaju, krasit će vrt i do 50 godina. Lako se prilagođavaju novim uvjetima kod presađivanja. Neke vrste božura počinu mirisati tek kada se stave u vazu, a u kojima i najljepše izgledaju. Većina vrsta ima prekrasan, lagan miris. Intenzitet tog mirisa može varirati ovisno o dobu dana i temperaturi, no jedno je sigurno – oduševit će u svakom slučaju.
Što se tiče presađivanja, najbolje ih je presaditi u fazi mirovanja - između listopada i ožujka. Što opreznije okopaj božure oko korijena i jednostavno ih prebaci na novo mjesto. Mogu se i razdijeliti kako bi dobila još više raskošnih cvjetova. Pripazi da na svakom odvojenom dijelu imaš barem tri zdrava pupoljka.
Kada ih jednom odrežeš i staviš u vazu, božuri mogu u njoj ostati prekrasni i do pet dana. Međutim, kako bi biljka imala dovoljno cvjetova koji se mogu orezati za vazu, također je potrebno strpljenja, pa ćeš prve prekrasne pupoljke možda ugledati nakon pet godine od sadnje božura.
U vazi im je potrebno svakodnevno odrezivati stabiljke i mijenjati vodu, no moraš biti svjesna i kako je ovo delikatno, nježno cvijeće koje lako vene, pa ćeš u njima uživati maksimalno pet dana. S obzirom da su u cvjećarnicama dosta skupi, možda je doista najbolja ideja da ih posadiš u vrtu i onda uživaš u njima kada procvjetaju.