Latice kao ukusan snack!

Nježna magnolija simbol je proljeća, no jesi li znala da je možeš i jesti?

Magnolija je cvijet bezvremenske ljepote, očaravajućeg mirisa i duboke simbolike, a odlična je vijest da ju ne moraš gledati samo u vrtovima već je možeš uključiti i u svoj proljetni jelovnik. Da, dobro si čula – magnolija je jestiva!

larisa-birta-B9X2DrO22VQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Uzgoj magnolija

Svakog proljeća ljudi diljem svijeta iznova se oduševe ljepotom magnolija, pa nas ne čudi da je cijeli ožujak u Hrvatskoj bio obilježen brojnim fotkama tog cvijeća na društvenim mrežama. Neovisno o tome u kojoj boji bile – magnolije su uvijek predivne. Zanimljivo je da su u Lijepoj Našoj najrasprostranjenija vrsta magnolije Soulangeova magnolija, upravo ona koja cvjeta na zagrebačkom Tomislavcu. Dobra je vijest da je magnolija laka za uzgoj i otporna na hladnoću pa je nije teško uzgojiti, a uspijeva u gotovo svim uvjetima, zbog čega joj ne smeta ni žega sunca ni hladna zima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Jedva smo dočekale: Procvjetale su zagrebačke magnolije

Magnolija je šumska vrsta i najbolje joj odgovara blago kiselo tlo. Kada sadiš magnoliju, vodi računa o tome da oko nje ostaviš dosta prostora kako bi se mogla razviti u bogatu krošnju. Sadi je početkom proljeća, u travnju, no imaj na umu da je riječ o drvetu koje sporo raste i da će trebati strpljenja dok ne ugledaš njezine prve cvjetove. Nekoliko godina mora proći prije no što bi magnolija uopće stasala do malog drvca, a desetak godina bit će potrebno da vidiš prve raskošne cvjetove.

2/4