S obzirom na ovakvo kišno ljeto, u našim je vrtovima, dosta problema s uzgajanjem povrća. Prisutnost prevelike količine vlage najviše šteti finim rajčicama, koje ne vole kišu, već puno sunca i zalijevanje biljke odozdo. Ovih dana konstantno slušam ljude, kako se žale na bolest rajčica, takozvanu plemenjaču. Pitaju me što napraviti kada je bolest već prisutna?
Za vrtlare koji nemaju rajčicu u plasteniku, bojim se, nema velike pomoći. Ono što možemo pokušati je odstraniti sve bolesne dijelove stabljika rajčice. Za to su nam potrebne: vrtne škare, rukavice i kanta za bolesne otpatke. Potrebno je porezati bolesno lišče, naročito od zemlje, na kojoj se hvata najviše bolesti te odstraniti sve plodove koji su zaraženi i udaljiti ih iz vrta. Zaraženo lišće i plodove nije dobro bacati na kompost ili ih ostaviti među gredicama jer se na taj način širi bolest i na ostale biljke u vrtu sklone obolijevanju. Kada sve to napravimo, poželjno je uzeti pravu suhu slamu i u debelom sloju je nanijeti ispod rajčica, kako se bolest ne bi širila dalje. Također moj savjet je da poprskate rajčice domaćim kravljim ili kozjim mlijekom, u omjeru 1l mlijeka na 10l vode. To je stari provjereni recept koji pomaže ukoliko nije prisutna velika količina zaraženih listova u rajčicama.
Za to je potrebna mala vrtna prskalica, kojih danas ima puno na tržištu. Prema veličini vrta odaberimo onu koja nam najviše odgovara. Vrtlari, koji svakih tjedan dana redovito, štite svoju rajčicu, različitim pripravcima kopriva, gaveza i preslica, neće imati problema s oboljenjima. U svakom slučaju, u svome vrtu vrijedno je pokušati spasiti te ukusne plodove.
Kosilice i trimeri su vaši saveznici
Pravi alat u ruke i njega vašeg vrta nakon godišnjeg neće biti koplje bačeno u trnje. Ljepota okućnice koju ste postigli lakše će se održavati s vrtnim „specijalcima“, kosilicama i ostalim alatima. Potrebno je opskrbiti se setom invoativnih alata koji su rješenje i za najzahtjevnije vrtlare, a uz sigurnost, pouzdanost i jednostavnost rukovanja treba pronaći i one koji drže primat „best buy“ alata.
poljoprivrednica Marina Golubić
u suradnji sa stručnjacima iz Unikomerc-uvoza