Pripremite kuću za proljetno čišćenje

Smjernice uz koje će proljetno čišćenje biti puno lakše

Pripremite kuću za proljetno čišćenje

Nakon božićnih blagdana vrijeme je da krenete misliti na pravu proljetnu generalku svog doma. Radi se o poslu kojeg svatko obavlja drugačije, različitim načinima, metodama i slično. Ako već godinama pripremate svoju kuću za proljeće, zasigurno ste u tome već maher i znate koji način vam najbolje odgovara. Donosimo vam neke smjernice koje će vas pripremiti da možete krenuti u proljetno čišćenje bez imalo muke, a da kuća nakon toga blista u punom sjaju. Ono što preporučujemo jest da ne radite sto stvari odjednom - to definitivno nije cilj detaljnog proljetnog čišćenja. Čistite jednu po jednu prostoriju i po redu, da vam nešto ne promakne.



Organizirajte se

Prije nego krenete s čišćenjem, obavezno napravite (barem u glavi) organizaciju kako i što. To znači odredite odakle ćete početi, što vam je sve potrebno (sredstva za čišćenje, krpe, metla, prašak za pranje, spužvice i slično). Obavezno pripazite na to da obuhvatite sve – od visokih polica, svaku prljavštinu, grinje na krevetu, kuhinjske elemente... Ako imate neku ideju za razmještaj nečeg unutar sobe, sada je prava prilika da je realizirate.

Nabava

Ako vam je potrebno bilo što od sredstava za čišćenje, obavezno ih nabavite. Predlažemo da napravite popis onoga što vam fali i već par tjedana prije planirane generalke krenete u nabavu. Još bolje, pokušajte pratiti kataloge i sniženja koja nude trgovački lanci jer tako biste mogli puno uštedjeti.

Višak stvari

Činjenica je da se u svakom domu nalaze stvari koje vam je žao baciti. Pa samo odgađate, ostavite jer će možda zatrebati, a zapravo ih rijetko (ili skoro nikada) ne koristite... Ove sezone kada krenete s pripremama proljetnog čišćenja čvrsto odlučite da ćete sve takve stvari baciti u smeće. To jest, to možete i napraviti u toku priprema. Ako naiđete na nešto za što znate i vidite da se više neće koristiti i da stoji već mjesecima u vašem domu, bacite odmah bez razmišljanja. Također, alternativa toga da bacite u smeće jest da donirate nekome kome treba (ako je stvar dobra za daljnje korištenje, nošenje i slično).

Namještaj, krevet, tepih...

Osim standardne procedure čišćenja, ovaj put detaljnije očistite sav namještaj koji imate u svom domu. Detaljno znači da se pripremite na to da obrišete prašinu i na najvišim policama (za koje vam možda i trebaju ljestve ili stolica da možete do njih), ali i da istovremeno pokupite svu prašinu koja se zna naći na stropu i zidovima uz regal.

Čišćenje obavezno planirajte tako da tih dana možete staviti deke, madrac i poplun van na zrak da se prozrače. Također, madrac dobro usisajte kako biste se riješili grinja koje se nakuplja u njemu. Isto vrijedi za tepihe koje osim usisavanja možete i oprati ili možda na vrijeme dogovoriti s nekim da to profesionalno učini.

Kuhinjske ormariće, kao i hladnjak te zamrzivač detaljno očistite. Maknite sve što se nalazi u njima i dobro operite te obrišite. Obratite pozornost i na dijelove koje inače ne čistite redovito – prostor iza kuhinjskih elemenata. Nikako nemojte zaboraviti na silne kućanske aparate koji se nalaze u vašoj kuhinji jer i za njih vrijedi detaljno čišćenje.

Kupaonica

I ova prostorija je dio vašeg doma i svakodnevno se koristi. Izdvojite vremena da i nju očistite kako treba.

Foto: © Konstantin Yuganov - Fotolia