
Pripremi sobne biljke za hladnije vrijeme uz ove jednostavne savjete

Baš kao što se naši životi i životi naših kućnih ljubimaca počinju mijenjati s novom sezonom, nove uvjete zahtijevaju i sobne biljke. Iako neće možda trebati nove cipele ili kaputić za šetnje, imaju nekoliko zahtjeva koje trebamo ispuniti za što uspješnije prezimljavanje.
Biljke su kao i mi sretnije kada imaju puno svjetlosti, ali ne previše direktne. Kako su zimi dani kraći, a time je i svjetlosti manje, važno je pronaći način kako im pružiti dovoljno svjetlosti. Biljke premjesti na prozor koji gleda na jug kako bi što duže tijekom dana bile izložene suncu. Ako nemaš prozor koji gleda na jug, pronađi onaj koji ima najviše svjetlosti tijekom dana. Svakih nekoliko dana biljke malo zaokreni kako bi sve strane dobile jednaku količini svjetlosti. Tako ćeš biti sigurna da će biljke rasti jednako u svim smjerovima. Također pripazi da listovi ne budu previše blizu prozoru kako ne bi uvenuli od hladnoće.
Sobne biljke obično ne mogu preživjeti na hladnim temperaturama i ugodno im je, baš kao i nama, na prosječnoj sobnoj temperaturi. Zato je važno da biljke ne držiš u prostoriji koja se ne grije, ali i da ih premjestiš što dalje od izvora topline. I hladnoća i toplina mogu prouzrokovati sušenje i odumiranje biljke. Od konstantne topline ili hladnoće jedino je pogubnija nagla promjena temperature tako da pripazi da biljku ne šokiraš.
Kako je prostorije zimi neophodno grijati, vlažnost se naglo spušta i zrak u njima postaje suh. Ako imaš mnogo biljaka koje su porijeklom iz tropskih krajeva, dobro bi bilo da uložiš u kvalitetan ovlaživač prostora. Ako nisi spremna za takvo ulaganje, pokušaj na radijator ili peć staviti keramičku posudu s vodom koja će isparavati kako se zagrije.
Iako je pomalo kontraintuitivno, biljke je po zimi potrebno puno manje zalijevati. Većina biljaka za hladnijeg vremena sporije raste ili čak potpuno prestanu rasti. Tako im je za život potrebno manje vode i višak vode bi mogao uzrokovati truljenje korijenja. Zrak u prostoriji zbog grijanja postaje više suh i lakše osuši površinski sloj zemlje u posudi, ali to nije dovoljno dobar indikator da je vrijeme za zalijevanje. Pravu vlažnost zemlje provjeri tako što ćeš prst gurnuti nekoliko centimetara pod zemlju. Ako je vlažna, nije potrebno zalijevati biljku.
Kako biljke sporije rastu tijekom hladnijeg vremena, nije ih potrebno često dohranjivati. Povećaj razmak između dva dohranjivanja jer bi višak nutrijenata mogao poremetiti njezin prirodni ritam i nauditi biljci. Nastavi normalno dohranjivati biljku jednom kada vidiš da je opet počela intenzivnije rasti.