Nema ništa ljepšeg od dugih ljetnih večeri provedenih u vlastitom dvorištu, terasi ili vrtu. Bilo da samo odmarate, pripremate romantičnu večeru ili se zabavljate s prijateljima, atmosferi će pridonijeti osvjetljenje prilagođeno određenoj prigodi.
Ne trebate trošiti novac na skupu rasvjetu. Sve što vam treba je svjetlost svijeća. Kako bi cjelokupan dojam bio potpun, potrebno je samo malo truda i mašte.
Evo devet savršenih i jednostavnih ideja kako ljetne večeri učiniti još ugodnijima.
Svijeće u školjkama
Vjerujemo da mnogi u svome domu imaju školjke koje su dobili na poklon ili pak sami kupili te ne znaju što bi s njima. Ovo je jedna od ideja. Unutar školjaka možete staviti svijeće. Kako bi školjke stajale u željenom položaju, pladanj napunite pijeskom u kojemu školjke možete dodatno ustabiliti.
Osvjetljenje iza stakla
Prikupite stare bočice, napunite ih špiritom, nabavite fitilj za svijeće i metalni držač fitilja koji ćete staviti na grlo boce. Bočice stavite na veliki ravni pladanj, zapalite te ih sve zaštite otvorenim staklenim zvonom. Naravno, bočice možete staviti u veliku staklenu vazu ili neku drugu vrstu posude. Ne smiju biti previše blizu jedna drugoj i ne smiju izvana biti pokapane špiritom, a fitilj koji gori mora biti vrlo kratak.
Viseći svjećnjaci
Sakupite barem desetak malenih staklenki od pekmeza ili zimnice, oko njihova grla nekoliko puta omotajte 0,5 mm debelu žicu te od iste žice načinite ručku prema gore kao što je na slici. Kako biste dobili još bolji efekt, nabavite staklene ili plastične kristale te ih pomoću žice objesite ispod svjećnjaka. Svjećnjake objesite na lančiće koje možete kupiti u trgovinama za opremanje kuće ili vrta ili u trgovinama alatom, te ih objesite na željeno mjesto.
Baklje od bambusa
Baklje od bambusa i nisu baš neka novost. Mogu se kupiti po zaista niskim cijenama u brojnim trgovinama, no mnogi ljudi muku muče s njihovim postavljanjem. Problem je vrlo lako rješiv. Nabavite limene, plastične ili glinene posude i sitni ukrasni šljunak. Stavite posudu na ravno tlo, u sredinu posude stavite baklju spremnu za paljenje, a prostor oko drške napunite šljunkom (kao da sadite cvijeće). Šljunak će dati potrebnu težinu pa se posuda s bakljom neće prevrnuti.
Romantična večera uz fenjere
Fenjere na petrolej različitih veličina možete kupiti u trgovinama za opremanje kuća, vikendica i vrtova, a uz pravilnu dekoraciju stola mogu upotpuniti atmosferu. Ono što je kod fenjera zaista dobro je da ih neće ugasiti jači vjetar. Svijetlit će nešto jače od svijeća pa će sama večera biti ugodnija (nećete morati tražiti jelo po tanjuru), a opet će dati potrebnu dozu intimnosti.
Svjećnjaci od materijala
Stare staklene čaše možete lako pretvoriti u svjećnjake tako da ih omotate u prozirne i poluprozirne materijale. Sve što trebate je uštirkati materijal, izrezati ga u pravilni pravokutnik tako da možete omotati čašu, a preklopljene rubove, gdje se materijali spajaju, zalijepiti kapljicama „moment“ ljepila. Unutra stavite svjećice i uživajte u blagoj svjetlosti.
Svijeće, pijesak i školjke
Ovo je jedna od najjednostavnijih dekoracija za koju vam treba samo malo volje i mašte. U staklenu posudu ili vazu naspite pijesak (do ¼), nabavite svijeće željenog oblika, a prostor koji neće zauzimati svijeće ukrasite školjkama.
Osim što je ovo lijepa i elegantna dekoracija, visoka posuda će štititi plamen svijeća od povjetarca koji ga može ugasiti.
Svjećnjaci od bambusa
Što vam sve treba:
Cijevi od bambusa (promjera 10 - 15 cm)
Pila
Vosak za svijeće
Posuda za topljenje voska
Fitilj i metalni držač fitilja
Pilom prerežite bambusove cijevi na željenu duljinu. Najbolje bi bilo kad bi cijevi bile različite duljine, kao što je na slici, a razlika neka bude barem pet centimetara. Rubove cijevi izravnajte tako da stoje ravno na podlozi (pladnju).
Rastopite vosak u posudi. S obzirom da cijevi nemaju dno, morate ga stvoriti od voska. To možete učiniti tako da izlijete vrući vosak na dno cijevi (debljine nekoliko centimetara) i čekate da se ohladi.
Kada je vosak na pola hladan, stavite na sredinu cijevi fitilj s metalnim držačem na dnu. Kada se vosak na dnu do kraja ohladi i stvrdne, polako nalijte ostatak voska (nakon što ga rastopite, pustite da se počne polako hladiti, ali da bude još u tekućem stanju). Napunite cijev ostavljajući 1,5 centimetar prostora od vrha.
Kada se vosak u potpunosti ohladi i stvrdne, svijeću možete upotrebljavati. .
Svijeće u školjkama
Ako ste sami ubrali školjke, prokuhajte ih u vodi s izbjeljivačem te ih ostavite da se posuše. Za izradu svijeća od školjki možete upotrijebiti vosak od starih svijeća ili pak parafinski vosak. Otopite vosak u posudi koja po mogućnosti ima „zarez“ za lakše izlijevanje. Ako školjka nije stabilna na ravnoj podlozi, stavite je na čašu kako biste je ustabilili prije izlijevanja voska.
Izrežite fitilj za svijeće dužine između pet i sedam centimetara (ovisno o dubini školjke) i pričvrstite ga na metalni držač fitilja. Kad ste nalili vosak u školjku, odmah na dno najduljeg dijela školjke stavite fitilj s držačem pazeći pritom da se ne opečete. Ako metalni držač fitilja ne može potonuti, pomognite si drvenom čačkalicom. Kad se vosak u potpunosti ohladi, svjećice možete koristiti.
(vam)
Izvor: www.martha-stewart.com