Kuhinjski moljci nisu kao moljci koji napadaju tekstil i šteta koju naprave je manja, ali neugodna su pojava koja nam smeta iz higijenskih razloga.
Znate li da odrasli moljci u kuhinjskom ormaru ne uzrokuju štetu, jer se hrane tekućom hranom ili vodom ili pak uopće ne jedu.
Tako moljci u kuhinjskom ormaru samo inficiraju žitarice, voće, često i orahe, lješnjake te začine, duhan i općenito većinu sušene hrane.
Za vas smo izdvojili nekoliko savjeta koji bi trebali pomoći da moljci u kuhinjskom ormaru postanu prošlost.
Prvo ispraznite ormare i ladice što je osnovni korak. Obavezno pregledajte i poleđinu ormara koja je uglavnom izrađena od lesonita, jer je ovaj materijal pogodan za prehranu kuhinjskih moljaca. Sve dobro operite, vodom i nekim sredstvom za pranje.
Isto napravite i s kutijama s hranom.
Otvorite svaku kutiju i vrećicu u kojoj imate: tijesto, brašno, kekse, mljevene orahe, mak, prezle, čokoladu, gris, pudinge, grah, rižu, kukuruz...
Ako primijetite kuhinjske moljce, ličinke, ili pak nešto nalik paučini ili grudice – odmah bacite.
To je sigurno kontaminirano jajašcima iz kojih će se izleći moljci u kuhinjskom ormaru.
Osim ormara i ladica, pregledajte i zidove, okvire slika, vaze sa suhim cvijećem, slamnate podmetače i slične artikle.
Nerijetko ličinke kuhinjskih moljaca migolje po zidovima pa dospiju na mnoga nepristupačna mjesta.
Ako imate staklenke s poklopcima koji čvrsto zatvaraju posudu i ne dozvoljavaju im ulazak, uvelike ćete smanjiti mogućnost da se razviju i moljci u kuhinjskom ormaru. Namirnice što duže držite u originalnim pakovanjima, a kada ih otvorite, preselite u staklenke.
Znate li da je lavanda prirodni miris ne vole moljci u kuhinjskom ormaru?
To je prirodni načini prevencije od kuhinjskih moljaca.
Još jedan detalj za kraj. Sušeno orahovo lišće ima dobar učinak kao i obični crveni luk (kapula).
A praktičan savjet je da umjesto kupovnih traka na koje se lijepe moljci, probajte s običnim dvostranim selotejpom po čijoj ste sredini namazali malo meda. SRETNO.