Uzgoj i njega: Savjeti za bujnu cvatnju
Maćuhice su relativno nezahtjevne, ali nekoliko savjeta pomoći će da pokažu svu svoju raskoš.
Sadnja i položaj
Idealno vrijeme za sadnju ovisi o klimi. U hladnijim područjima sade se u rano proljeće za proljetnu i ranu ljetnu cvatnju, ili u kasno ljeto/ranu jesen za jesensku cvatnju i prezimljavanje (često uz zaštitu ili u hladnim okvirima). U toplijim krajevima (poput zone 8-11 u SAD-u), sade se u jesen (listopad-prosinac) za zimsku i proljetnu cvatnju.
Preferiraju položaj s puno jutarnjeg sunca i djelomičnom sjenom tijekom najjačih poslijepodnevnih vrućina. Tlo treba biti bogato organskom tvari, vlažno, ali dobro drenirano, s pH vrijednosti između 5.4 i 5.8. Teška tla poboljšat će dodatak komposta ili treseta. Prilikom sadnje, sadnice se raspoređuju na razmak od 15 do 25 cm.
Zalijevanje i prihrana
Maćuhicama je potrebna stalna vlaga, ali ne podnose previše mokro tlo koje može uzrokovati truljenje korijena. Preporučuje se temeljito zalijevanje jednom tjedno (oko 2-3 cm vode), ovisno o vremenskim uvjetima. Izbjegavajte zalijevanje kasno poslijepodne ili navečer.
Za bujnu cvatnju, prihranjujte maćuhice svaka 2-4 tjedna tekućim gnojivom za cvjetnice (npr. formulacija 5-10-5). Izbjegavajte gnojiva s previsokim udjelom dušika, jer potiču rast lišća na štetu cvjetova. Organska gnojiva sa sporim otpuštanjem također su dobar izbor.
Održavanje
Redovito uklanjanje ocvalih cvjetova ("deadheading") ključno je za poticanje stvaranja novih pupova i produženje razdoblja cvatnje. Sloj organskog malča (poput slame ili borovih iglica) pomaže u očuvanju vlage, sprječava rast korova i štiti korijenje od naglih promjena temperature, posebno zimi u hladnijim klimama.
