VRTNA DIVA

Glicinija: Sve što trebaš znati o cvjetnoj penjačici koja oduzima dah

Ne samo da je vizualno impresivna, već njezin nježan, slatkasti miris ispunjava zrak i stvara ugođaj kao iz bajke

glicinija
Foto: Shutterstock

Ako tražiš biljku koja će tvoj vrt pretvoriti u romantičnu oazu, teško da postoji bolji izbor od glicinije (lat. Wisteria). Ova raskošna penjačica prava je kraljica proljeća – s vodopadima mirisnih cvjetova u nijansama ljubičaste, ružičaste, plave ili bijele, glicinija je prizor koji se ne zaboravlja.

Ne samo da je vizualno impresivna, već njezin nježan, slatkasti miris ispunjava zrak i stvara ugođaj kao iz bajke. Iako zna izgledati kao biljka za iskusne vrtlare, s pravim informacijama glicinija može uspješno rasti i u tvom vrtu ili na terasi.

Glicinija potječe iz istočne Azije – prije svega iz Kine, Japana i Koreje, ali i iz dijelova SAD-a. Tamo raste u divljini, obavijajući drveće i strukture u gusti zeleni pokrov i slapove cvijeća.

U Europu je stigla u 19. stoljeću i ubrzo postala omiljeni ukras pergola, zidova i terasa. Najpoznatije su kineska glicinija (Wisteria sinensis) i japanska glicinija (Wisteria floribunda) koje se najčešće uzgajaju kod nas. Zanimljivo je da naziv "Wisteria" dolazi od američkog anatoma Caspara Wistara, iako s biljkom nije imao veze – ime je biljci dao botaničar Thomas Nuttall u znak poštovanja.

Zašto je glicinija posebna ?

  • Spektakularno cvjetanje: Cvjeta u proljeće, prije nego što razvije puno lišća, pa su njezini dugi grozdovi u punom fokusu. Kod nekih sorti, poput japanske glicinije, cvjetovi mogu dosegnuti i do 50 cm duljine!
  • Mirisna čarolija: Mnogi uspoređuju njezin miris s jasminom ili medom – nježan, sladak i izuzetno ugodan.
  • Dugovječna i raskošna: Glicinije mogu živjeti desetljećima, pa čak i više od 100 godina, postajući sve ljepše s godinama.
  • Pogodna za pergole, zidove i balkone: Može rasti uz gotovo svaku čvrstu strukturu – pergolu, fasadu, ogradu – i pretvoriti je u zeleno-cvjetnu skulpturu.

Kako uzgajati gliciniju ?

Iako glicinija nije biljka za potpuno nestrpljive, uz malo pažnje može postati najljepši ukras u tvom vrtu.

  • Lokacija i sunce - Glicinija voli puno sunca – idealno je 6 ili više sati dnevno. Bez dovoljno svjetla, može rasti, ali neće obilno cvjetati.
  • Tlo i sadnja - Preferira dobro drenirano, blago kiselo do neutralno tlo. Sadi je u ranu jesen ili proljeće. Budući da razvija snažno korijenje, izbjegavaj sadnju preblizu temeljima kuće.
  • Potpora i usmjeravanje - Ova biljka treba čvrstu potporu – metalne ili drvene pergole, žičane mreže, debele nosače. Kad se jednom primi, glicinija se može proširiti do 10 metara (ili više!), pa planiraj unaprijed.
  • Zalijevanje i gnojidba - Dok se ne ukorijeni (prvih godinu-dvije), redovito zalijevaj, posebno ljeti. Kasnije je vrlo otporna na sušu. Koristi gnojivo s manje dušika, jer previše dušika potiče rast lišća, a ne cvjetova.
  • Orezivanje – Glicinija se mora orezivati da bi obilno cvjetala. Glavno orezivanje radi se u kasnu zimu, a drugo, laganije u ljeto. Uklanjaju se dugi, divlji izdanci i skraćuju se postrane grane – to potiče stvaranje pupova.

Može li glicinija rasti u posudi ?

Da, ali uz uvjet da ima veliku, čvrstu posudu i redovitu njegu. Idealna je ako želiš gliciniju na balkonu ili terasi. Odaberi patuljastu sortu ili gliciniju cijepljenu na podlogu. U posudama je posebno važno redovito orezivanje i zalijevanje.

Je li glicinija otrovna?

Da, glicinija je otrovna ako se proguta. Sve njezine dijelove – osobito sjemenke i mahune – treba držati podalje od male djece i kućnih ljubimaca. Dodir s kožom nije problematičan, ali konzumacija može izazvati ozbiljne probavne tegobe.

Zanimljive sorte glicinije

  • Wisteria floribunda Macrobotrys – Japanska sorta s izuzetno dugim, visećim grozdovima (do 1 metar!).
  • Wisteria sinensis – Kineska glicinija, obično cvjeta nešto ranije, a stabljike se omotavaju u suprotnom smjeru od japanskih sorti.
  • Wisteria Amethyst Falls – Kompaktnija, idealna za uzgoj u posudi, cvjeta već u ranoj dobi.
  • Wisteria brachybotrys Okayama – Mirisna japanska sorta s kratkim, debelim grozdovima i širokim laticama.

Glicinija – investicija u ljepotu

Glicinija nije biljka za instant efekt – može joj trebati nekoliko godina da procvjeta. No kad to jednom učini, pružit će ti čarobne prizore svake godine. Njezin elegantan izgled, hipnotizirajući miris i moć preobrazbe prostora čine je neodoljivim izborom za sve koji žele više od obične biljke – žele doživljaj. Dakle, ako sanjaš o vrtu koji oduzima dah, posadi gliciniju. Strpljenje će ti se višestruko isplatiti.

Image
ŠARMANTNE I MIRISNE

Šarene frezije ispunit će dom mirisom, a i jednostavne su za uzgoj